Notowania

bankowość
15.06.2016 17:40

Idea Bank sprzedał firmę windykacyjną. Na GetBack zarobił pół miliarda złotych

Getin International - spółka pośrednio zależna od Idea Banku - sfinalizował sprzedaż 100 procent akcji GetBack na rzecz Emest Investments. Z tego tytułu dostanie łącznie 825 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Idea Bank)

Getin International - spółka pośrednio zależna od Idea Banku - sfinalizował sprzedaż 100 procent akcji GetBack na rzecz Emest Investments. Z tego tytułu dostanie łącznie 825 mln zł. To jedna z największych tegorocznych transakcji w Polsce.

Grupa Idea Banku kupiła GetBack w lipcu 2014 r. za 270 mln zł. Łączny zysk z tej inwestycji w GetBack wyniósł więc ponad pół miliarda złotych, a szacowany wpływ transakcji na wyniki tylko drugiego kwartału wyniesie około 310 mln zł.

Grupa nie wyklucza wykorzystania części pozyskanych środków na przyszłe przejęcia firm z sektora nowych technologii, zarządzania flotą samochodową, firm księgowych, czy faktoringowych.

Rozliczenie transakcji zostało podzielone na dwa etapy. W ramach pierwszej transzy Idea Bank otrzymał 515 mln zł. Pozostała kwota zostanie zapłacona w terminie do 18 miesięcy. W celu zabezpieczenia tej wierzytelności ustanowiony został zastaw na akcjach GetBack stanowiących 62 proc. kapitału spółki. Zawarcie transakcji nastąpiło po uzyskaniu zgody UOKIK oraz Urzędu Antymonopolowego na Ukrainie.

15 czerwca spełnił się ostatni warunek określony w umowie sprzedaży akcji z marca tego roku, dotyczący wydania przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, lub fundusze współpracujące z GetBack oświadczeń, dotyczących zgodności z prawem procesów przetwarzania danych osobowych oraz zawarcia porozumień pomiędzy spółką a TFI lub funduszami o braku podstaw do wypowiedzenia umów serwisowych i umów obsługi prawnej.

- Nasz zysk z tej transakcji, uwzględniając cenę całkowitą, wynosi pół miliarda złotych, co uważam za bardzo duży sukces. Inwestycja w GetBack pokazuje, że potrafimy wykorzystać sytuacje rynkowe nie tylko do rozwoju Grupy w formie organicznej, ale również poprzez udane akwizycje - skomentował prezes Jarosław Augustyniak, cytowany w komunikacie.

Środki pozyskane ze sprzedaży GetBack zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia z tytułu obligacji wyemitowanych na zakup spółki. Pozostała kwota zasili kapitały Grupy Idea Bank. Grupa nie wyklucza wykorzystania tych środków na przyszłe akwizycje.

- Jesteśmy potencjalnie zainteresowani zakupem firm z sektora nowych technologii, zarządzania flotą samochodową, firm księgowych, faktoringowych. Podmioty z takich branż mogłyby uzupełnić ofertę naszej grupy. Rynek finansowania małych firm rozwija się dynamicznie i widzimy duże szanse wykorzystania tej tendencji w budowie silnej grupy kapitałowej skoncentrowanej na obsłudze polskich przedsiębiorców - dodał Augustyniak.

Nabywcą 100 proc. akcji spółki GetBack jest Emest Investments - podmiot założony przez konsorcjum funduszy private equity. Przeniesienie akcji nastąpiło 15 czerwca. Transakcja o wartości 825 mln zł jest jedną z największych przeprowadzonych w tym roku w Polsce, podano również.

Rozliczenie w dwóch etapach

Rozliczenie transakcji zostało podzielone na dwa etapy. W ramach pierwszej transzy Idea Bank otrzymał 515 mln zł. Pozostała kwota zostanie zapłacona w terminie do 18 miesięcy. W celu zabezpieczenia tej wierzytelności ustanowiony został zastaw na akcjach GetBack stanowiących 62 proc. kapitału spółki. Zawarcie transakcji nastąpiło po uzyskaniu zgody UOKIK oraz Urzędu Antymonopolowego na Ukrainie.

Spółka GetBack zajmuje się zakupem i windykacją portfeli wierzytelności, pochodzących przede wszystkim od banków i firm telekomunikacyjnych. Przychody z tego tytułu stanowią 60 proc. wszystkich przychodów. Pozostałe 40 proc. stanowią przychody z tytułu zarządzania zewnętrznymi portfelami wierzytelności..

W okresie od 30 czerwca 2014 r. do 31 marca 2016 r., wartość portfeli zarządzanych przez GetBack zwiększyła się z 2,2 mld zł do 14 mld zł. Liczba funduszy sekurytyzacyjnych w zarządzaniu wzrosła z 2 do 11. Miesięczne odzyski z portfeli własnych zwiększyły się z 4,3 mln zł w 2014 r. do 15,5 mln zł w pierwszym kwartale 2016 r.

W pierwszym kwartale 2016 r. przychody spółki wyniosły 70,1 mln zł i były o 71 proc. większe w skali roku. Zysk netto wyniósł natomiast 38 mln zł i był o 87 proc. wyższy niż w pierwszym kwartale 2015 r.

Grupa Idea Bank jest też w trakcie zakupu jednaj z największych firm leasingowych w Polsce, Getin Leasing, a dwa lata wcześniej kupiła spółkę VB Leasing. Umowa pozwalająca na zawarcie transakcji zakupu Getin Leasing została zawarta w połowie kwietnia. W wyniku integracji Getin Leasing z Idea Leasing powstałby rynkowy lider o łącznej sprzedaży przekraczającej 6 mld zł rocznie i 15-proc. udziale w rynku.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w kwietniu 2015 roku.

Tagi: bankowość, ida, gtn, bank, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2016

Olo kWszystko to i tak przekręty

20-06-2016

frqwPewnie chodziło o zasilenie jednego bankyu przez drugi w ... zawoalowany sposób.

20-06-2016

frqwCo to za auto jest? Marka?

Rozwiń komentarze (4)