Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Ile zbierają najbardziej znane polskie organizacje dobroczynne? Sprawdzamy ich przychody

2
Podziel się

Najbardziej znane polskie organizacje dobroczynne w ciągu roku ma na swoim koncie pół miliarda złotych. Sprawdziliśmy, które popularne fundacje i akcje cieszyły się największym finansowym wsparciem.

Ile zbierają najbardziej znane polskie organizacje dobroczynne? Sprawdzamy ich przychody
(PAP/Jacek Turczyk)
bDKtIBqZ

Najbardziej znane polskie organizacje dobroczynne w ciągu roku mają na swoim koncie pół miliarda złotych. Sprawdziliśmy, które popularne fundacje i akcje cieszyły się największym finansowym wsparciem.

Jak sprawdzaliśmy? Pod lupę wzięliśmy oficjalne sprawozdania z rocznej działalności organizacji charytatywnych. Dane za 2015 rok będą dostępne dopiero za kilka miesięcy, więc tabele i wyliczenia oparliśmy głównie na ostatnich aktualnych informacjach z 2014 roku.

Dlaczego wybraliśmy właśnie te konkretne organizacje? Jak wynika z badania TNS Polska z grudnia 2014 roku - to najbardziej znane organizacje dobroczynne w Polsce. Najwięcej Polaków kojarzy, chociażby z nazwy, Caritas Polska. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a na trzecim Polski Czerwony Krzyż. Na dalszych miejscach znalazły się fundacje tworzone przez telewizje TVN i Polsat oraz akcja "Szlachetna Paczka". Co ciekawe, część ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, że "Szlachetna Paczka" jest organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna - i w odpowiedzi podało obie organizacje.

bDKtIBrb

TNS Polska, oprócz znajomości samych organizacji, sprawdzał ponad rok temu, który lider organizacji jest najbardziej znany. W zestawieniu prowadzi Jerzy Owsiak przed Anną Dymną i Ewą Błaszczyk, założycielką fundacji "Akogo?". Łącznie w Polsce działa 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego.

W zestawieniu pokazywaliśmy przychody z całego 2014 roku, ponieważ danych za 2015 jeszcze nie ma. Warto w tym momencie podkreślić, że w przypadku np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Stowarzyszenia Wiosna odpowiedzialnego za akcję "Szlachetna Paczka" roczne przychody są wyższe niż same efekty najbardziej znanych zbiórek. Skąd różnica? To proste - fundacje działają nie tylko jeden dzień w roku, ale przez wszystkie 365. W ten sposób w przychodach Fundacji WOŚP znalazły się również wpływy od sponsorów czy pieniądze pozyskane na szkolenia lub organizację Przystanku Woodstock.

Fundacja Przychody w 2014
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą” 160 mln 447 tys. zł
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 64 mln 425 tys. zł
Stowarzyszenie Wiosna 41 mln 236 tys. zł
Polska Akcja Humanitarna 33 mln 399 tys. zł
Wioski Dziecięce SOS 32 mln 426 tys. zł
Polski Czerwony Krzyż 29 mln 096 tys. zł
Caritas Polska 22 mln 400 tys. zł
Fundacja Polsat 12 mln 307 tys. zł
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" 10 mln 361 tys. zł
Fundacja "Mimo wszystko" Anny Dymnej 1 mln 348 tys. zł
Porozumienie Bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej 1 mln 8 tys. zł

Liderem wśród sprawdzonych przez nas organizacji jest Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". Rok 2014 zamknęła z przychodem w wysokości aż 160 milionów złotych. Druga na liście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może pochwalić się wynikiem prawie o 100 milionów mniejszym. Skąd taki sukces Fundacji Dzieciom, która nie znalazła się nawet wśród dwunastu najbardziej rozpoznawalnych organizacji dobroczynnych w Polsce?

bDKtIBrh

Kluczem jest sposób działania organizacji. Rodzicom chorych dzieci oferuje ona po prostu konta, na które zbierają wpłaty i odpisy z podatku. A to oznacza, że sukces fundacji zbudowany jest przez samych potrzebujących i ich zaradność.

Na trzecim miejscu znalazło się Stowarzyszenie Wiosna, które jest mało rozpoznawalne, choć odpowiada za jedną z najbardziej znanych polskich akcji - Szlachetną Paczkę. Rok 2014 fundacja zamknęła z wynikiem 41 milionów złotych przychodu. Przychody w okolicach 30 milionów złotych zanotowały trzy organizacje. 33 miliony 399 tys. zł zebrała Polska Akcja Humanitarna - organizator na przykład internetowego Pajacyka oraz pomocy po trzęsieniu w Nepalu. Ponad 32 miliony trafiły na konto Stowarzyszenia Wioski Dziecięce SOS, które buduje domy dla osieroconych dzieci. A 29 milionów złotych przychodu odnotował Caritas Polska.

Ile dokładnie pieniędzy przynoszą konkretne akcje? O takie dane niezwykle trudno - przede wszystkim dlatego, że większość sprawozdań finansowych organizacji charytatywnych nie jest zbyt szczegółowa. Na próżno również szukać wszystkich informacji w sprawozdaniach merytorycznych z działalności. Warto podkreślić, że w tym wypadku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Szlachetna Paczka posiadają najbardziej szczegółowe dane na swoich stronach internetowych.

Nie oznacza to jednak, że inne organizacje - jak np. Caritas Polska - prezentują niepełne dane. W przypadku właśnie Caritasu i akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pokazanie, ile dokładnie pieniędzy udało się zebrać, jest po prostu niemożliwe - jak wytłumaczył nam rzecznik organizacji, akcja nie ma jednego wspólnego konta, a jest prowadzona równolegle przez tysiące parafii. I to właśnie parafie - a nie Caritas Polska - wykorzystują środki na pomoc dzieciom.

bDKtIBri
Fundacja Akcja Zebrane pieniądze (ostatnie aktualne dane)
Stowarzyszenie Wiosna Szlachetna Paczka 53 mln 666 tys. zł w 2015 roku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Finał WOŚP 53 mln 109 tys. zł w 2015 roku
Caritas Polska Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom około 10 mln zł za 3 mln sprzedanych świec w 2015*
Polska Akcja Humanitarna Pajacyk 325 tys. obiadów
Towarzystwo Nasz Dom Góra grosza 2 mln 645 tys. zł ze zbiórek i kwest w 2014 roku**

Źródło: Sprawozdania finansowe organizacji charytatywnych i szacunki własne na podstawie danych z poprzednich akcji

  • - szacunki na podstawie danych dot. wcześniejszych edycji akcji ** - dane dotyczą nie tylko akcji "Góra grosza"

Zobacz także:

bDKtIBrC
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Marek
3 miesiące temu
Caritas 2014 Przychody z działalności statutowej. 127 425 366,13
kolo
5 miesięcy temu
Bardziej wartościowe byłyby dane, ile z tych pieniędzy (jaki%) przeznaczany jest na cele fundacji. Na przykład Polsat przeznacza około połowy środków na działalność. Toż to gigantyczna niegospodarność.