Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indeks wolności gospodarczej. Polska gospodarka awansuje

0
Podziel się:

Naszą słabością wciąż są zbyt wysokie wydatki publiczne i rozrastająca się biurokracja

Indeks wolności gospodarczej. Polska gospodarka awansuje
(Miłosz poloch / Reporter)

Według Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką rynkową wypadamy coraz lepiej ale naszą słabością wciąż są zbyt wysokie wydatki publiczne i rozrastająca się biurokracja.

W sumie jednak w indeksie wolności gospodarczej Polska, w ciągu ostatnich 5 lat poprawiła swój wynik o 4,5 punktu procentowego. Przyczyniła się do tego poprawa w zakresie korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej.

Polska osiągnęła też największą poprawę w regionie europejskim - podkreślał, przedstawiając Indeks, Robert Gwiazdowski - prezes Warsaw Enterprise Institute. Wyjaśnił, że znajdujemy się na 19 pozycji w Europie , podczas gdy w roku ubiegłym byliśmy na miejscu 23.

W czołówce utrzymują się Szwajcaria, Estonia, Irlandia, Dania i Wielka Brytania. W czołówce światowej rankingu są natomiast Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. Polska, w ocenie Roberta Gwiazdowskiego jest krajem umiarkowanie wolnym.

Indeks Wolności Gospodarczej 2015 przedstawiony został w Pałacu Prezydenckim. Olgierd Dziekoński - minister w Kancelarii Prezydenta, nawiązując do 25-lecia przemian w Polsce zaznaczył, że trudno jest mówić o wolności bez przedsiębiorczości i o rozwijaniu przedsiębiorczości bez dostatecznej dozy wolności.

Dodał, że ta łączność przedsiębiorczości i wolności jest niesłychanie ważna dla tego wszystkiego co buduje przyszłość Polski i jej pozycję oraz sprawia, że możemy być z niej dumni. Olgierd Dziekoński przypomniał, że prezydent Bronisław Komorowski złożył kilka propozycji legislacyjnych, w tym o zmianie prawa podatkowego, zrównującego pozycję podatnika i instytucji publicznych.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności gospodarczej. Zajmujemy 42 miejsce. W ubiegłym roku byliśmy na 50 pozycji. Tak wynika z ogłoszonego dzisiaj Indeksu Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i Wall Street Journal.

Czytaj więcej w Money.pl
Górnicy w gotowości do strajku. Pogotowie Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" ogłosił dziś pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach węgla kamiennego z wszystkich spółek węglowych.
Ważne dane GUS. Zamówienie w przemyśle... Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu 2014 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 12,3 proc., po wzroście w listopadzie o 3,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Wydarzenia polityczne, które zmienią świat... Są tygodnie, w których nic się nie dzieje, a dziennikarze telewizyjni desperacko muszą poszukiwać elektryzujących wiadomości. Są też takie, gdzie zdarzają się rzeczy, które zmienią świat, a przechodzą powoli niezauważone, jakby jeszcze nie nabrały rozpędu.
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)