Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Inflacja mocno w dół. Dzięki cenom telefonów i owoców

33
Podziel się

Inflacja wyniosła w listopadzie 1,3 proc. w ujęciu rocznym i to nieznacznie wyżej, niż podawano we wstępnych wyliczeniach. W porównaniu z październikiem mamy już jednak sporą poprawę.

Ratują nas ceny kilku towarów, które potaniały
Ratują nas ceny kilku towarów, które potaniały (Bartlomiej Magierowski)
bCZsnGrV

1,3 proc. rocznego wzrostu cen to wyżej niż podawano pod koniec listopada (1,2 proc.), ale nadal dużo lepiej niż w październiku, kiedy ceny rosły o 1,8 proc. W skali miesiąca, czyli w końcu listopada w porównaniu z końcem października ceny konsumpcyjne ani drgnęły.

Z danych GUS wynika, że wyraźnie w dół poszły ceny łączności i to zadecydowało. Są niższe o 5,9 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku i o 2,6 proc. niższe niż w październiku. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o aż 10,2 proc. rdr, a usługi o 5,8 proc.

Zmiany cen konsumpcyjnych rok do roku

bCZsnGrX

Zobacz też: Polacy są przywiązani do lokat, choć na nich nie zarabiają

Nie tylko telefony, ale i owoce były dużo tańsze. Od października staniały o 3,8 proc., a w skali roku obniżka jest aż 14,3-procentowa.

Więcej niż rok temu mogliśmy sobie też kupić wieprzowiny. Staniała o 3,5 proc. w skali roku i 0,8 proc. w ciągu miesiąca.

bCZsnGsd

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe były ceny paliw (o 10,6 proc.), a także użytkowania mieszkania (o 1,8 proc.), w tym głównie wywozu śmieci (+3,5 proc.) i kanalizacji (+2,3 proc.).

Szybko drożało też pieczywo i mąka - o odpowiednio 8,8 proc. rdr i 4,2 proc. rdr. Więcej płacimy też za warzywa - o 9,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i 2,3 proc. drożej niż w październiku.

Wcześniejsze przeboje drożyzny, czyli masło i jaja tanieją. Ceny masła w ciągu roku obniżono w sklepach o średnio 2 proc., a jaj o aż 10,7 proc.

Jedenastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji w zakresie 1,2-1,5 proc. rdr (średnia wyniosła 1,25 proc.).

bCZsnGse

Obawiamy się wzrostu cen energii

Wskaźnik Przyszłej Inflacji liczony przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) spadł o 0,3 pkt. mdm w listopadzie. Był to czwarty z rzędu spadek wskaźnika. Konsumenci obawiają się najbardziej wzrostu cen energii.

- Duży wpływ na wyhamowanie presji inflacyjnej miała redukcja cen ropy naftowej - podano w raporcie. - Nadal jednak istotne zagrożenie dla stabilności cen stanowią oczekiwania wzrostu cen wyrażane przez producentów i konsumentów. Ci ostatni w swych opiniach kierują się przede wszystkim skutkami planowanych podwyżek cen energii - dodano .

Odsetek konsumentów spodziewających się wzrostu cen w ciągu najbliższych miesięcy wyniósł 76 proc. Istotna zmiana w stosunku do poprzedniego badania to wzrost odsetka tych osób, które uważają, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas.

bCZsnGsf

Analitycy podkreślają, że cena ropy naftowej i kurs złotego pozostają nadal czynnikiem zwiększającym ryzyko inflacyjne.

Analitycy ocenili, że tempo wzrostu płac powinno ulec normalizacji w przyszłym roku, głównie ze względu na postępujące oznaki spowolnienia gospodarczego w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZsnGsy
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Realia
2 lata temu
niech GUS idzie do sklepu bo wszystkie ceny wzrosły i to znacznie. Za stówę to teraz tylko waciki
robal_pl
2 lata temu
W dół ?!? Słabo to liczą. Jak widzę ceny pieczywa to inflacja powinna być 15% w górę. Niestety bardzo...
baba
2 lata temu
no, propaganda sukcesu lepsza niż za Gierka. A autorzy raportów czy tego artykułu robią jakies zakupy?
bCZsnGsz
ReAlistka
2 lata temu
Wszystko tańsze tylko ceny wyższe. Nie róbcie z ludzi baranów
jc
2 lata temu
Kłamstwo, na kłamstwie, kłamstwem pogania. A miała ta partia przejąć władzę aby było inaczej niż było a jest jak jest. Czyli odwrotnie.
Najnowsze komentarze (33)
row
rok temu
statystyka to zalegalizowane oszustwo obywateli.
budda
2 lata temu
Wam zawsze mało ile by nie miał a może wystarczy tego żarcia ...
ja
2 lata temu
Inflacja spada, bo spada popyt. Ludzie mniej kupują, bo zwyczajnie nie stać ich na więcej. Wiem, że nie wszystkich to dotyczy, ale myślę, że emeryci, renciści, samotni rodzice jedynaków pracujący za niską pensję, czy wielu innych bezzasiłkowych zjadaczy chleba liczy każdy grosz i realnie dużo mniej kupuje niż wcześniej. Mniejsze zakupy to mniejszy popyt, więc inflacja spada.
ooo
2 lata temu
propaganda większa niż za komuny,te wskazniki biorą chyba z sufitu
dddddddddd
2 lata temu
Sprzętem się nie najem, ani nie wleję go do baku samochodu, nie wiem kto pisze te brednie i na czyje zamówienie,powód rewaloryzacja rent i emerytur- trzeba emerytów otumanić, że jest dobrze i zaklinać rzeczywistość.
Imprezowicz z...
2 lata temu
Lokomotywy też są tańsze. A ZUS od przyszłego roku 1300 zł. Aufidersehen,Aufidersehen...Poland Poland Aufidersehen...tylko że ja do Australii... Mam 37 lat...moge jeszcze wszystko zaczynać "od łopaty".
Imprezowicz z...
2 lata temu
Lokomotywy też są tańsze. A ZUS od przyszłego roku 1300 zł. Aufidersehen,Aufidersehen...Poland Poland Aufidersehen...tylko że ja do Australii... Mam 37 lat...moge jeszcze wszystko zaczynać "od łopaty".
żółta kamizel...
2 lata temu
Kto jeszcze wierzy w komunikaty GUS ?
bCZsnGsr
yxz
2 lata temu
Robota dla NIKU , sprawdzić ich pisowską rzetelność
Roman0752
2 lata temu
tak kupuję 10 telefonów rocznie!!!!
brawo Ty
2 lata temu
no i 70 złotych od stycznia, żyć nie umierać
grzegorz
2 lata temu
dzięki lokomotywom i czołgom inflacja w ryzach ! ich ceny zrównoważyły inne wzrosty ! hahahahahahahhahaahhahahahaa
ReAlistka
2 lata temu
Wszystko tańsze tylko ceny wyższe. Nie róbcie z ludzi baranów
Il
2 lata temu
Za PiS prawda Stanisław ale kłamstwo zyskało