Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak zareagował rynek walutowy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej?

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu obniżyła stopę referencyjną o 50 punktów bazowych i od jutra będzie ona wynosić 2,00 procent w skali rocznej.

Jak zareagował rynek walutowy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej?
(Bartosz Krupa/East News)
bETisnSd

Środową decyzję RPP o ścięciu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych rynek walutowy przyjął ze spokojem - ocenili analitycy. Dodali, że reakcja może nastąpić z lekkim opóźnieniem. Po godzinie 18 za euro płacono 4,18 zł, a za dolara 3,30 zł.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopę referencyjną o 50 pb i od czwartku będzie ona wynosić 2,00 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa obniżona została o 100 pb, do 3,00 proc. Stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1,00 proc., a stopa redyskonta weksli została obniżona o 50 pb do 2,25 proc.

Szymon Zajkowski z Domu Maklerskiego mBanku powiedział, że po decyzji Rady złoty chwilowo osłabił się w relacji do wspólnej waluty. _ - Kurs pary euro/złoty wzrósł do 4,1950, czyli do najwyższego poziomu od ponad trzech tygodni _ - wskazał.

bETisnSf

_ - W stosunku do pozostałych głównych walut notowania złotego pozostały relatywnie stabilne. Kurs pary dolar/złoty poruszał się w przedziale 3,30 - 3,3150, a funt/złoty między 5,31 a 5,33 _ - dodał.

W ocenie Zajkowskiego w najbliższych dniach na fali decyzji RPP, złoty może dalej tracić na wartości wobec wspólnej waluty. _ Niemniej jednak w kolejnych tygodniach wraz z rosnącym prawdopodobieństwem dalszego złagodzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny oraz napływem kapitału zagranicznego na polski rynek długu, złoty powinien ponownie odrabiać straty _ - zaznaczył._ - Najbliższe silne wsparcie dla kursu pary euro/złoty znajduje się w okolicach 4,17 _ - dodał.

Diler walutowy Banku BPH Marek Cherubin również wskazywał, że reakcja rynku na decyzje RPP była neutralna._ - Rynek praktycznie nie zareagował na decyzje Rady, ale być może ta reakcja nastąpi z lekkim opóźnieniem. Jeżeli tak to złoty zacznie delikatnie tracić, będzie przesuwać się w stronę 4,20 zł za euro. Być może inwestorzy czekali na wydźwięk komunikatu i wypowiedzi na konferencji po posiedzeniu, i dopiero teraz będą bardziej aktywnie handlować złotym _ - mówił.

_ - To, co usłyszeliśmy od Rady było bardzo neutralne, komentarze były ogólne. Najciekawszym wątkiem była wypowiedź prezesa o chęci wykonania szybkiego ruchu, bez rozciągania obniżek w czasie. Jednak całościowy przekaz z Rady był bez zaskoczenia _ - dodał diler BPH.

bETisnSl

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady szef NBP Marek Belka powiedział, że głosujący za obniżką o 50 pb chcieli _ skoncentrować decyzje w czasie _. Dodał, że ewentualny cykl obniżek stóp trzeba szybko zakończyć.

Zobacz bieżący kurs walut NBP

Czytaj więcej w Money.pl

bETisnSG
waluty
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)