Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Ponad 40 proc. Polaków nie stać na pokrycie nagłego wydatku. Mimo tego jesteśmy optymistami

29
Podziel się:

Dane GUS odsłaniają prawdę o jakości życia Polaków.

Ponad 40 proc. Polaków nie stać na pokrycie nagłego wydatku. Mimo tego jesteśmy optymistami
(NoHoDamon/CC BY-NC-ND 2.0/flickr)

Ponad 60 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej, a większość z nas z optymizmem patrzy w przyszłość - tak przynajmniej twierdzi Główny Urząd Statystyczny. Nie brakuje jednak elementów, które nie świadczą dobrze o jakości życia polskiego społeczeństwa.

GUS opublikował właśnie najnowszą edycję raportu "Jakość życia w Polsce", w którym analitycy starają się pokazać najważniejsze dla Polaków obszary zarówno życia osobistego, jak i zawodowego.

Zacznijmy od pozytywnych elementów raportu GUS. Według statystyków 80 proc. Polaków jest ogólnie zadowolonych z życia, a prawie 70 proc. to optymiści. Mniej więcej taki sam odsetek społeczeństwa ma poczucie sensu w życiu. Co więcej, aż 97 proc. zadeklarowało, że w razie potrzeby może liczyć na pomoc innych. To doskonałe wyniki, zwłaszcza jeżeli dorzucimy do nich fakt, że sześć na dziesięć osób jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej - chodzi tu zarówno o charakter pracy, czas pracy, jak i wysokość wynagrodzenia.

To jednak tylko jedna "strona medalu". Dane nie będą już wyglądać tak optymistycznie, gdy zwrócimy uwagę, że w tym samym raporcie GUS jest mowa o tym, iż wiele osób jest przepracowanych, a prawie 38 proc. gospodarstw domowych deklaruje, że nie mogą pozwolić sobie nawet na tydzień wakacji w roku ze względów finansowych. Sporo, bo aż 17 proc. ankietowanych twierdzi też, że mieszkają w zbyt małych mieszkaniach. Niecałe 9 proc. nie może kupić samochodu, bo nie ma pieniędzy.

Dane GUS wyraźnie potwierdzają również, że wiele osób nie może pozwolić sobie na oszczędzanie i żyje "z dnia na dzień". Aż 41 proc. gospodarstw domowych odpowiedziało, że nie mogą pozwolić sobie na pokrycie jednorazowego, nieoczekiwanego wydatku (GUS zdefiniował jego wartość na poziomie 1 150 zł). Dodatkowo warto zauważyć, że 18 proc. osób zadeklarowało, że w razie potrzeby nie może skorzystać z płatnej pomocy lekarza specjalisty ze względów finansowych.

Kiepsko wygląda też kwestia naszego zaufania do władzy i urzędników: tylko 28 proc. Polaków deklaruje, że ufa posłom i senatorom. Sędziom ufa połowa Polaków, na ich tle nieźle wypadają policjanci z wynikiem sięgającym 70 proc.

GUS nie jest jedyną instytucją, która stara się pokazać jakoś życia Polaków. W lipcu firma konsultingowa Boston Consulting Group opublikowała raport, w którym eksperci przekonywali, że Polska bardzo szybko goni kraje Zachodu.

"Polska najszybciej spośród krajów Unii Europejskiej poprawia jakość życia. Naszym osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym i stanem środowiska - w Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje poprawa stanu środowiska" - mogliśmy przeczytać w raporcie BCG. Firma umieściła Polskę 30. miejscu wśród 149 państw ze względu na jakość życia. Analitycy podkreślają, że w badaniu chodzi nie tylko o twarde dane makroekonomiczne jak PKB czy zarobki, ale też np. o jakoś sytemu edukacji, opieki zdrowotnej czy infrastruktury.

Sporym problemem w Polsce wciąż pozostaje jednak brak oszczędności, co widać w przeróżnych badaniach. ING Bank na podstawie swoich ankiet podał w tym roku, że tylko 43 proc. Polaków deklaruje posiadanie jakichkolwiek oszczędności. Różnica jest bardzo wyraźna, bo europejska średnia to 58 proc.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
microszkop
6 lat temu
60% zadowolonych ze sytuacji finansowej ? W ubiegłym tygodniu poinformowali że ponad 80% Polaków nie ma złotówki oszczędności. A w ZUSie to co Polacy mają? Podobno ponad 2 biliony hahahahahah
GłosLudu
6 lat temu
Obojętnie kto rządzi GUS nadal gada głupoty. Czy aż taki ciemny lud tam pracuje? Bądźcie realni a nie w głowach słupki, wykresy, statystyki. Głosicie propagandę sukcesu tylko czyją? Czas na redukcje etatów a może nawet całkowitą likwidację urzędniczej biurokracji.
Głos
6 lat temu
A co mają PISać, że jest źle bo rządzi władza dyktatury, to oczywiste że nawet jak zglodu będziemy umierali to będzie nadal super !
Odeon
6 lat temu
To jest fałszerstwo.Sytuacja wygląda o wiele gorzej niz jest przedstawiona.To podobnie jest przedstawiany wzrost cen w ostatnim okresie-niby brak inflacji-ale rachunki ze spółdzielni mieszkaniowych systematycznie ida w górę i wszelkie opłaty z tym zwiazane.wypisywac bzdury kazdy może bo nikt nie ponosi odpowiedzialnosci za kłamstwa i głupoty.
wkurzona. ......
6 lat temu
Skąd autor wyciągną te dane chyba z.pieca Chlebowski poprzedniej epoki
...
Następna strona