Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska prawdopodobnie złoży skargę do Europejskiego Trybunału. Chodzi o emisję CO2

3
Podziel się:

- W UE jest lobby, które za wszelką cenę chce wyeliminować węgiel jako nośnik energii. A to jest nośnik, który gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne - tłumaczył Szyszko sprzeciw wobec decyzji większości ministrów środowiska krajów UE.

Polska prawdopodobnie złoży skargę do Europejskiego Trybunału. Chodzi o emisję CO2
(Bartosz Wawryszuk)

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że Polska prawdopodobnie skieruje skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wtorkowego głosowania dotyczącego reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (EU-ETS).

Szyszko w porannym wywiadzie w TVP1 powiedział w piątek, że resort i rząd badają, w jaki sposób działać w tej sprawie. - Nie ma najmniejszej wątpliwości, że resort środowiska poprosi o wyjaśnienia prawników Komisji Europejskiej i złożymy protest w tej sprawie - powiedział. - I prawdopodobnie również skierujemy sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zaznaczył.

We wtorek podczas spotkania w Brukseli ministrowie środowiska państw UE przyjęli wspólne stanowisko w sprawie reformy ETS. Polska w grupie dziewięciu krajów UE sprzeciwiła się, ale nie udało się zablokować prac i państwa UE przyjęły wspólne stanowisko, mimo mniejszości blokującej.

- W Unii Europejskiej jest lobby, które za wszelką cenę chce wyeliminować węgiel jako nośnik energii. A to jest nośnik, który gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, czyli od tego jesteśmy uzależnieni - tłumaczył Szyszko sprzeciw wobec decyzji większości.

- Trzeba pamiętać, że prawie 90 proc. całych zasobów węgla w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce i w związku z tym budzi to pewne niezadowolenie i myślę, że dotąd będzie to budziło niezadowolenie, dopóki nie zostaną przejęte te zasoby przez obcy kapitał - dodał.

Polskę wspierają w tej sprawie i opowiadają się przeciw propozycjom Komisji Europejskiej kraje uzależnione w pewnym sensie od węgla, które widzą możliwość neutralności klimatycznej na bazie pochłaniania dwutlenku węgla - tłumaczył Szyszko. - Są to również te państwa, które nie zgadzają się z tym, żeby KE narzucała limity emisji CO2, gdyż to bardzo mocno blokuje możliwości rozwoju gospodarczego - dodał.

Minister mówił w czwartek na konferencji prasowej, że podczas wtorkowego głosowania stanowisko KE zostało przyjęte, mimo że dwa razy pojawiała się mniejszość blokująca - wpierw 11 państw, później dziewięć, w tym Polska. - Dwa razy było niby głosowanie, dwa razy była mniejszość blokująca i nagle okazuje się, że propozycja KE przechodzi - tłumaczył.

Poza Polską, przeciwko przyjmowaniu stanowiska na wtorkowej radzie ds. środowiska protestowały również: Bułgaria, Rumunia, Cypr, Chorwacja, Węgry, Włochy, Litwa i Łotwa. Zgodnie z obowiązującym jeszcze przez miesiąc nicejskim systemem głosowania, kraje te wystarczają do utworzenia mniejszości blokującej. Mimo to prezydencja maltańska przeforsowała przyjęcie stanowiska, a służby prawne Rady UE stwierdziły, że na tym etapie nie chodzi o głosowanie legislacyjne, dlatego wszystko - według nich - jest w porządku.

Uzgodnione przez państwa członkowskie stanowisko przewiduje, że od 2021 r. liczba uprawnień do emisji będzie spadała rocznie o 2,2 proc. Część krajów UE chciała ambitniejszego podejścia, podobnie wielu polityków w Parlamencie Europejskim, ale ostatecznie wskaźnik wykreślania uprawnień został utrzymany na takim poziomie, jaki ustalili jeszcze w 2014 r. unijni przywódcy na szczycie klimatycznym.

Dla Polski szybsze tempo redukcji liczby uprawnień do emisji spowodowałoby wyższe koszty dla polskiego przemysłu i opartej na węglu energetyki. W konsekwencji prowadziłoby to do wyższych rachunków za energię elektryczną w naszym kraju.

Unijny system pozwoleń na emisję CO2 to jedno z głównych narzędzi, które mają pomóc UE ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie celem redukcji o 40 proc. w roku 2030 r.

System EU-ETS pokrywa 11 tys. energochłonnych instalacji w państwach Wspólnoty. Obejmuje 45 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
gg
7 lat temu
A dzisiaj w Warszawie ludzie wypalają śmieci w ogródkach. Wszędzie unosi się smród spalenizny. Służby nie reagują. Sienkiewicz miał rację, że państwo polskie nie działa.
.yes ...
7 lat temu
[QUOTE] dotąd będzie to budziło niezadowolenie, dopóki nie zostaną przejęte te zasoby przez obcy kapitał - [/QUOTE] Dokładnie .Nic dodać,nic ująć . Jak obcy kapitał wykupi polskie kopalnie wówczas w notable w UE nabiorą wody w usta i wszystko będzie w normie tak jak z węglem brunatnym w Niemczech.
antyklerykał
7 lat temu
polska katolicka to kondominium cara watykanu i dyktatora USA, to tania siła robocza i rynek zbytu dla oligarchów "państwa chrześcijańskiego NATO" dyktatora USA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!