Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

"Geotermia to nasza przyszłość". Minister Szyszko zarezerwował na nią miliard zł

276
Podziel się

Minister dodał, że według szkoły geologa Juliana Sokołowskiego krajowe zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby na energię cieplną.

"Geotermia to nasza przyszłość". Minister Szyszko zarezerwował na nią miliard zł
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bCYHNkER

Polska energia geotermalna to przyszłość. Pozwoli sprostać wymogom unijnej i światowej polityki klimatycznej, a także ograniczyć zjawisko smogu - przekonywał minister środowiska Jan Szyszko. Na projekty geotermalne zarezerwowano ok. 1 mld zł.

- Nasze zasoby geotermalne to bezemisyjna produkcja ciepła, chłodu i prądu w układach kogeneracji. Takie możliwości istnieją. Geotermia to nasza przyszłość, to powrót do polityki, którą rząd PiS realizował w latach 2005-2007 - podkreślił na czwartkowej konferencji szef resortu środowiska.

bCYHNkET

Minister dodał, że według szkoły geologa Juliana Sokołowskiego krajowe zasoby geotermalne kilkadziesiąt razy przewyższają nasze potrzeby na energię cieplną.

Szyszko przekonywał, że sięgnięcie po geotermię pozwoli sprostać wymogom unijnej jak i globalnej polityki klimatycznej, czyli redukcji emisji CO2. Przypomniał, że obecnie polskie "tradycyjne" ciepłownictwo oparte o węgiel rocznie emituje ok. 27 mln ton dwutlenku węgla.

Geotermia - jak kontynuował - pozwoli też skutecznie walczyć ze złej jakości powietrzem. - Tu są pewne zaległości. Musimy dokonać redukcji w zakresie emisji pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 - wyjaśnił minister.

Uczestniczący w konferencji prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda wyjaśnił, że na rozwój projektów geotermalnych m.in. z pieniędzy Funduszu przeznaczono bądź przeznaczy się ok. 1 mld zł. Przypomniał, że 200 mln zł NFOŚiGW przeznaczył na rozpoznanie geologiczne i wykonanie odwiertów. Z kolei 500 mln zł przekazano na budowę nowych jak i modernizację istniejących ciepłowni geotermalnych.

bCYHNkEZ
bCYHNkFu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(276)
marek zawadzk...
3 lata temu
[QUOTE] Polska energia geotermalna to przyszłość. [/QUOTE] Ojciec-dyrektor Rydzyk kłania się i wyciąga ręce po ten miliard.
PYTAJĄCY
3 lata temu
Komu przekazano 500 mln złotych ?
TKM
3 lata temu
Ciekawe ile z tego miliarda trafi do Rydzyka?
bCYHNkFv
ATEISTKA
3 lata temu
takim ludziom powiązanym z kk nie UFAM OD URODZENIA
ala
3 lata temu
Po prostu "Miś" - na niczym tak dobrze się nie zarabia, jak na kompletnie chybionych inwestycjach
Najnowsze komentarze (276)
torn
3 lata temu
DA belzebubowi rydzykowi
torn
3 lata temu
DA belzebubowi rydzykowi
Gala
3 lata temu
Po prostu szok i kumoterstwo
Abc
3 lata temu
Cieszę się jak cholera,że moje podatki trafią w łapy tego złodzieja.
Adam
3 lata temu
Rydzykowi się udało i to pomimo tego że PO mu przeszkadzała więc nie mam nic przeciwko temu by kolejne odwierty odbywały się pod jego nadzorem. Facet się sprawdził i jest kompetentny !
andrew
3 lata temu
robia co chca z tym krajem a ciemna masa pisowska kupuje to ale sie nachlap[ia za 2 lata/ za tuska mieli to wstrzymane no ico pisowcy beda afery do rozliczenia napewno i to duzo
heńka
3 lata temu
I po co to udawanie , ta obłudna kokieteria . Od razu zróbcie Tadzia , głównym księgowym kraju , a on na pewno uczciwie przydzieli sobie potrzebne kwoty . a że "diabeł" je weźmie i szlak trafi finanse państwa , bez paniki. widocznie tak "bozia" chciała durne owieczki poczekają, aż "pasterz" najpierw sam się nakarmi , toż biedne chłopisko , pocieniało na licu , może z głodu ??
dw
3 lata temu
Rydzowi to wiecznie dopłacają do wszystkiego robiąc mu dobrze bo sam sobie nie może.
bCYHNkFn
23D
3 lata temu
POLSKA MA DUŻE ZŁOŻA WÓD TERMALNYCH . ALE PLATFORMA SKUTECZNIE BLOKOWAŁA ICH UŻYWANIE. BO TRZEBA BYŁO KUPOWAĆ GAZ OD ROSJAN. JEDYNA SOLĄ W OKU TUSKA BYŁ RYDZYK
ola
3 lata temu
Panie Szyszko w Koninie jest jeden odwiert zrobiony woda jest o odpowiedniej temperaturze dokumentacja też jest, brakuje pieniędzy na drugi odwiert więc ten milion by się przydał, ale znając Pana relacje z Panem Rydzykiem to tam pójdą pieniądze ,może to zielsko chociaż skoszą i niebieską rurę zmienią na inny kolor udając że coś się zrobiło bo po 26 milionach nie widać prac.( jak pokazała Telewizja)
Joanna
3 lata temu
Rozumiem, że chodzi o geotermię w Toruniu. Tam są najlepsze warunki do wdrażania nowych technologii, prowadzenia badań naukowych itp.
LESZEK
3 lata temu
Jeśli chcemy eksperymentować to dlaczego na tak dużą skalę?Kto na tym zarobi najwięcej?NAJPIERW SPRAWDŹMY CZY TO SIĘ OPŁACA W JEDNYM LUB TRZECH MIASTACH A POTEM SZASTAJMY PIENIĘDZMI
Lupo
3 lata temu
to dziady, wszystko pod rydza ustawiają. jak są tacy ekologiczni, to dlaczego dotacje dla prosumentów zlikwidowali?
TWARdowski
3 lata temu
już przerabialiśmy lekcję z geologii -najpierw był węgiel i gaz,później łupki teraz cudowne złoża geotermalne ! ... kasę trzaskają a naród ciemny kupuje te bajki,no i oczywiście i najważniejsze iż nad wszystkim pieczę sprawuje wybitny znawca i uczony - o.Rydzyk ... b u a ha ha !
...
Następna strona