Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jest porozumienie między pielęgniarkami a ministrem zdrowia

Jest porozumienie między pielęgniarkami a ministrem zdrowia

Strajk pielęgniarek w Lublinie Fot. Wojciech Pacewicz
Strajk pielęgniarek w Lublinie

- To odpowiedź na postulaty drugiej strony – stwierdził minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Do konsensusu miało dojść wczoraj wieczorem.

O wszystkim poinformowano dziennikarzy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Wzięli w niej udział Szumowski oraz prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Pielęgniarki postulowały stabilizację sytuacji związanej z dodatkami, które dostają. Zdaniem szefa resortu zdrowia było wiele sytuacji, kiedy pieniądze te nie były właściwie przekazane. Ale teraz pielęgniarki i położne będą dostawać je regularnie, gdyż zostaną zabezpieczone w podstawie wynagrodzenia.

Dramat z opieką zdrowotną w szkołach


 

W wyniku porozumienia znikną czasowe dodatki. Od tej pory będą po prostu włączone do wynagrodzenia.

Protest pielęgniarek i położnych objął w ostatnim czasie trzy placówki w Lublinie i na Podkarpaciu. Polegał on na masowym okazywaniu przez pielęgniarki zwolnień lekarskich. Inaczej było w Lublinie – tam po prostu doszło do strajku.

Zawód pielęgniarki cieszy się w Polsce ogromnym prestiżem społecznym. Sympatię do niego wyraża prawie 80 proc. Polaków. Za tym uznaniem nie idą jednak godne zarobki. W 2016 r. mediana pensji pielęgniarek (bez dodatków) wyniosła 2655 zł brutto. Oznacza to, że połowa z nich zarabiała powyżej tej kwoty, a druga część – poniżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Jan S
2018-07-11 07:56
Jakie porozumienie obiecanki cacanki a glupiemu radość
ja
2018-07-11 07:32
Nie liczę na nikogo. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Przeczytajcie sobie ksiazke ,,Eme rytura nie jest Ci potrezbna". Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
maria
2018-07-10 21:39
Dlaczego najwięcej zadłużonych szpitali w Polsce jest na ścianie wschodniej szczególnie na Podkarpaciu.O to trzeba zapytać koleżakę Ewy Kopacz szefowej komisji budżetowej.To za tej pani podkarpackie szpitale i inne placówki służby zdrowia miały zmieniony najniższy algorytm do wyliczanie procedur medycznych.
Pokaż wszystkie komentarze (12)