Notowania

Jest porozumienie między pielęgniarkami a ministrem zdrowia

- To odpowiedź na postulaty drugiej strony – stwierdził minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Do konsensusu miało dojść wczoraj wieczorem

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Pacewicz)
Strajk pielęgniarek w Lublinie

- To odpowiedź na postulaty drugiej strony – stwierdził minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Do konsensusu miało dojść wczoraj wieczorem.

O wszystkim poinformowano dziennikarzy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Wzięli w niej udział Szumowski oraz prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Pielęgniarki postulowały stabilizację sytuacji związanej z dodatkami, które dostają. Zdaniem szefa resortu zdrowia było wiele sytuacji, kiedy pieniądze te nie były właściwie przekazane. Ale teraz pielęgniarki i położne będą dostawać je regularnie, gdyż zostaną zabezpieczone w podstawie wynagrodzenia.

Dramat z opieką zdrowotną w szkołach

W wyniku porozumienia znikną czasowe dodatki. Od tej pory będą po prostu włączone do wynagrodzenia.

Protest pielęgniarek i położnych objął w ostatnim czasie trzy placówki w Lublinie i na Podkarpaciu. Polegał on na masowym okazywaniu przez pielęgniarki zwolnień lekarskich. Inaczej było w Lublinie – tam po prostu doszło do strajku.

Zawód pielęgniarki cieszy się w Polsce ogromnym prestiżem społecznym. Sympatię do niego wyraża prawie 80 proc. Polaków. Za tym uznaniem nie idą jednak godne zarobki. W 2016 r. mediana pensji pielęgniarek (bez dodatków) wyniosła 2655 zł brutto. Oznacza to, że połowa z nich zarabiała powyżej tej kwoty, a druga część – poniżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2018

ojojojojMamy 2018 r. może tak podacie dane z 2017 r. ? Podajcie ile mają Z DODATKAMI, bo o biednych pielęgniarkach już słyszę od lat, a 4 x 400 zł … Czytaj całość

10-07-2018

mariaDlaczego najwięcej zadłużonych szpitali w Polsce jest na ścianie wschodniej szczególnie na Podkarpaciu.O to trzeba zapytać koleżakę Ewy Kopacz … Czytaj całość

10-07-2018

JolaJedno pytanie - kiedy dodatki wejda do podstawy? Konktertny termin, bo znów wszystko przeciągnie sie na lata

Rozwiń komentarze (12)