Notowania

giełda
22.03.2018 08:03

JSW chce przejąć kopalnię od Australijczyków. Akcje Prairie ostro w górę

Jastrzębska Spółka Węglowa jest już prawie zdecydowana na zakup spółki Karbonia od Prairie Mining - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Ta dysponuje koncesją wydobywczą w kopalni Dębieńsko, na której odkryto złoże węgla koksującego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adrian Slazok/REPORTER)
Australijczycy kupili koncesję Dąbieńsko od upadającej NWR

Jastrzębska Spółka Węglowa jest już prawie zdecydowana na zakup spółki Karbonia od Prairie Mining - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Ta dysponuje koncesją wydobywczą w kopalni Dębieńsko, na której odkryto złoże węgla koksującego.

Prairie Mining, australijska spółka operująca na polskich złożach, ogłosiła w lutym, że z jej badań wynika, iż w planowanej kopalni znajdują się złoża węgla koksującego. Temat zainteresował światowego potentata w tym rodzaju węgla, czyli JSW.

- Mogę jedynie potwierdzić, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami, która będzie prowadziła do budowy kopalni węgla koksującego i stworzenia tysięcy miejsc pracy w Polsce - powiedział "DGP" prezes Prairie Mining Ben Stoikovich.

Zobacz też: Wyższe rachunki za ciepło systemowe są nieuniknione

Prairie kupiło koncesję wydobywczą na Dębieńsko w 2016 r. od stojącego na granicy bankructwa NWR za dwa miliony euro, przypomniała gazeta.

Giełda oczekuje, że cena sprzedaży na rzecz JSW będzie prawdopodobnie dużo wyższa niż 2 mln euro, bo wartość Prairie Mining skoczyła w czwartek przez moment o aż 65 mln zł. Akcje doszły pół godziny po otwarciu sesji do 2,64 zł, czyli blisko historycznego rekordu z połowy marca (2,76 zł).

Po godz. 15:00 nastroje się nieco uspokoiły, ale akcje i tak rosną o ponad 9 proc. W tym czasie JSW nieco straciły.

Notowania akcji JSW i Prairie Mining na GPW w ostatnim tygodniu

"Nie wydaje się natomiast, by Jastrzębska porozumiała się z Australijczykami w sprawie odkupienia ich drugiego projektu - kopalni Jan Karski planowanej w sąsiedztwie Bogdanki na Lubelszczyźnie" - podaje gazeta.

"Dla JSW mogłoby to być interesujące - spółka już dziś jest największym w UE producentem takiego surowca, który jest bazą do produkcji stali. Nasi rozmówcy zbliżeni do JSW twierdzą, że węgiel z Karskiego jest zbyt mocno zasiarczony. To obniża atrakcyjność projektu" - napisał dziennik.

Na początku lutego br. Prairie Mining Limited podało, że przeprowadziło wstępne rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) o współpracy. Według informacji opublikowanych wcześniej przez "DGP", JSW mogła być zainteresowana odkupieniem od Prairie projektu kopalni węgla koksującego Dębieńsko. JSW potwierdziła wtedy, że odbyło się spotkanie w sprawie współpracy.

Tagi: giełda, górnictwo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2018

turzamkneli kopalnie krupiński -a kupować dębińsko bardzo dobre myślenie. tak tylko polak potrafi. piniądze są na kupno kopalni a deputat dla emerytów z … Czytaj całość

22-03-2018

MarcinKopalnia Debiensko zawsze miała węgiel koksujacy ciekawe kto to odkrył. A ci co ją zamknęli powinni siedzieć za kratami i być pozbawieni całego … Czytaj całość

26-03-2018

HajerNic nie odkryto.Kopalnia Debieńsko fedrowala ponad sto lat zanim ją zamknięto.Oddano za darmo pepikom którzy odsprzedali australijczykom.Teraz głupia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)