Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

JSW chce przejąć kopalnię od Australijczyków. Akcje Prairie ostro w górę

7
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa jest już prawie zdecydowana na zakup spółki Karbonia od Prairie Mining - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Ta dysponuje koncesją wydobywczą w kopalni Dębieńsko, na której odkryto złoże węgla koksującego.

Australijczycy kupili koncesję Dąbieńsko od upadającej NWR
Australijczycy kupili koncesję Dąbieńsko od upadającej NWR (Adrian Slazok/REPORTER)

Jastrzębska Spółka Węglowa jest już prawie zdecydowana na zakup spółki Karbonia od Prairie Mining - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Ta dysponuje koncesją wydobywczą w kopalni Dębieńsko, na której odkryto złoże węgla koksującego.

Prairie Mining, australijska spółka operująca na polskich złożach, ogłosiła w lutym, że z jej badań wynika, iż w planowanej kopalni znajdują się złoża węgla koksującego. Temat zainteresował światowego potentata w tym rodzaju węgla, czyli JSW.

- Mogę jedynie potwierdzić, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami, która będzie prowadziła do budowy kopalni węgla koksującego i stworzenia tysięcy miejsc pracy w Polsce - powiedział "DGP" prezes Prairie Mining Ben Stoikovich.

Zobacz też: Wyższe rachunki za ciepło systemowe są nieuniknione

Prairie kupiło koncesję wydobywczą na Dębieńsko w 2016 r. od stojącego na granicy bankructwa NWR za dwa miliony euro, przypomniała gazeta.

Giełda oczekuje, że cena sprzedaży na rzecz JSW będzie prawdopodobnie dużo wyższa niż 2 mln euro, bo wartość Prairie Mining skoczyła w czwartek przez moment o aż 65 mln zł. Akcje doszły pół godziny po otwarciu sesji do 2,64 zł, czyli blisko historycznego rekordu z połowy marca (2,76 zł).

Po godz. 15:00 nastroje się nieco uspokoiły, ale akcje i tak rosną o ponad 9 proc. W tym czasie JSW nieco straciły.

Notowania akcji JSW i Prairie Mining na GPW w ostatnim tygodniu

"Nie wydaje się natomiast, by Jastrzębska porozumiała się z Australijczykami w sprawie odkupienia ich drugiego projektu - kopalni Jan Karski planowanej w sąsiedztwie Bogdanki na Lubelszczyźnie" - podaje gazeta.

"Dla JSW mogłoby to być interesujące - spółka już dziś jest największym w UE producentem takiego surowca, który jest bazą do produkcji stali. Nasi rozmówcy zbliżeni do JSW twierdzą, że węgiel z Karskiego jest zbyt mocno zasiarczony. To obniża atrakcyjność projektu" - napisał dziennik.

Na początku lutego br. Prairie Mining Limited podało, że przeprowadziło wstępne rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) o współpracy. Według informacji opublikowanych wcześniej przez "DGP", JSW mogła być zainteresowana odkupieniem od Prairie projektu kopalni węgla koksującego Dębieńsko. JSW potwierdziła wtedy, że odbyło się spotkanie w sprawie współpracy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
JSM
6 lat temu
Czy oni całkiem powariowali w tej JSW??? Likwidują kopalnię Krupiński, która ma na wyciągnięcie ręki ogromne złoża węgla koksującego w pięknych 2-metrowych pokładach a kupują kopalnie od Australijczyków. Widzę, że jest tak samo jak za PO-PSL.
Hajer
6 lat temu
Nic nie odkryto.Kopalnia Debieńsko fedrowala ponad sto lat zanim ją zamknięto.Oddano za darmo pepikom którzy odsprzedali australijczykom.Teraz głupia Polska odkupuje .Pieprzone złodzieje przestancie kraść.
opolanin
6 lat temu
JSW chce przejąć kopalnię od Australijczyków. "Obejrzał się kusy jak mu ogon obcięli". Już raz handlowano koncesjami na budowę autostrad czyżby powtórka z przekrętów?
xxx
6 lat temu
Dlaczego wydoili drobnych ciułaczy tak wysoką ceną swoich akcji kilka lat temu, teraz akcje są dużo poniżej ceny a jak trochę zysku to dlaczego nie ma dywidendy. To jest nie uczciwe w stosunku do obywateli.
tur
6 lat temu
zamkneli kopalnie krupiński -a kupować dębińsko bardzo dobre myślenie. tak tylko polak potrafi. piniądze są na kupno kopalni a deputat dla emerytów z okres 2014-2016.