Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Już we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach - oszczędności mogą sięgać 26 proc.

3
Podziel się:

Dobrze przygotowany audyt energetyczny wskazuje najbardziej energochłonne obszary w firmie. Warto przypomnieć, że dla przedsiębiorstw, które zatrudniają 250 lub więcej pracowników i których roczny obrót przekracza 50 milionów EUR wykonanie takiego audytu jest już obowiązkowe.

Już we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach - oszczędności mogą sięgać 26 proc.

Pierwszy audyt powinien zostać przeprowadzony w ciągu 12 miesięcy od momentu wejścia w życie nowej ustawy, a więc do 30 września 2017 roku. Przeprowadzenie audytu i stworzenie na jego podstawie planu zarządzania energią to jednocześnie doskonała okazja do wygenerowania znaczących oszczędności w firmie.

W przeprowadzaniu cyklicznego audytu, a przede wszystkim w diagnozie stanu obecnego mogą pomóc innowacyjne aplikacje jak np. Cisco Energy Management, które monitorują, mierzą i zarządzają zużyciem energii każdego urządzenia w całej infrastrukturze IT: od komputera razem z monitorem, poprzez telefony, drukarki, serwery, urządzenia sieciowe, macierze, skończywszy na systemach UPS. Jest to o tyle istotne, że infrastruktura i systemy IT odpowiadają za znaczący procent zużycia energii w firmie. W ramach inteligentnego budynku gdzie urządzenia funkcjonującą w sieci, w zakres monitoringu i zarządzenia aplikacji mogą wejść także klimatyzacja czy oświetlenie.

- Aplikacja dostarczy pełną informację o zużyciu energii w każdym urządzeniu i pomoże nam zrealizować znaczne oszczędności. Z danych Cisco wynika, że w ten sposób można zmniejszyć koszty energii w biurze nawet o 35 procent – mówi Adam Gwozdowski, inżynier Atende SA.Dlatego zapraszam do udziału w webinarium 10 maja ,podczas którego opowiem jak dzięki pomiarowi, raportowaniu i redukcji zużycia energii w całej infrastrukturze IT w Twojej firmie można znacząco obniżyć koszty operacyjne organizacji. Omówię podstawowe funkcjonalności systemu Cisco
EnergyWise wraz z przykładem architektury dla typowej implementacji. Zaprezentuję również system w działaniu na żywej sieci.

_ _

Jeśli firma ma własne centrum danych, warto poszukać wymiernych oszczędności także w tym, wyjątkowo energochłonnym obszarze.

– Coraz więcej firm zaczyna sobie zdawać sprawę, że bardzo duży potencjał ograniczenia kosztów tkwi w systemach zasilania i chłodzenia centrów danych. W źle zaprojektowanej serwerowni tylko niewielka ilość energii zużywana jest przez sprzęt IT, resztę pochłania system chłodzenia, zasilania wentylacji i klimatyzacji. Dobór optymalnych rozwiązań pozwoliłby zredukować całościowe zużycie energii na zasilanie i chłodzenie nawet o 20 proc. – dodaje Adam Gwozdowski.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) szacuje, że poprzez optymalizację procesów i infrastruktury przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii w polskim przemyśle można zwiększyć efektywność energetyczną nawet o 18-26%.

Według opublikowanego w 2016 r. raportu MAE „Efficiency Energy Market Report 2016” w 2015 r. globalna wartość inwestycji w efektywność energetyczną wyniosła 221 mld dol. W najbliższych latach trend ten nasili się, zaś Unia Europejska wciąż pozostanie globalnym liderem w zwiększaniu efektywności energetycznej, która zakłada przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii, redukcję jej strat oraz zwiększenie wykorzystania energii końcowej, dzięki zmianom ludzkich zachowań oraz zmianom gospodarczym i technologicznym.

Artykuł sponsorowany

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
asd
7 lat temu
Od dzialu IT wara. Tutaj kazdy wie jak ma wszystko dzialac i oszczednosci juz sa poczynione na maxa. Ciekawe ktora serwerownia nie ma wlasnej silowni na prad staly... Inna sprawa to normalne firmy gdzie ogolnie IT ma najmniejsze fundusze. Komputer 12 letni wymienia sie dopiero jak padnie a to ze pradu bierze jak trzy inne nowe komputery to juz nikogo nie interesuje... no i pracownik tez mniej wydajny bo na wszystko czeka
olo
7 lat temu
dalsza część kontroli co robi firma (a za pół roku okaże się że wprowadza się nowy przepis że np,jedna osoba nie może pobrać więcej niż 1 kilowat) i okazja do wprowadzenia nocą nowego podatku
Woj Witosa
7 lat temu
Zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce nie będzie nigdy. Mam do wymiany licznik wody po 5 latach uzytkowania ( obowiązkowy przepis) . Sęk w tym, że zużyłem TYLKO 31 m3 wody przez te 5 lat. Po jaką cholerę to wymieniać? Złomu w kraju brak? A może brak jest rozumu? Bo w/g tabeli trzeba wymienić wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3 / h ( tak! na godzinę!!!!=sic!) Ręce opadają, jak urzedy interpretują prawo!