Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Coraz bliżej końca kas z paragonami. Resort finansów potwierdza datę

172
Podziel się

Kasy "on-line" obligatoryjnie będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych - podkreśla wiceminister finansów Paweł Gruza.

Coraz bliżej końca kas z paragonami. Resort finansów potwierdza datę
(Eastnews/Łukasz Grudniewski)
bDYAIkZN

Od stycznia 2018 roku będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi. Kasy "on-line" obligatoryjnie będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską.

Gruza poinformował w odpowiedzi na interpelację Izabeli Leszczyny (PO), że obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących on-line. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

"Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu" - wyjaśnił wiceminister.

bDYAIkZP

Poinformował, że planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2018 roku. Do wymiany jest około dwóch milionów kas rejestrujących, ale urzędnicy uspokajają firmy, że z dnia na dzień nikt nie będzie kazał kupować nowych urządzeń. Ma to być przeprowadzane stopniowo.

"Po wejściu w życie (...) przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową" - napisał Gruza.

Zobacz także: Nikt nie będzie musiał wymieniać sprawnych kas?

Według KPMG, wymiana kas fiskalnych na urządzenia nowego typu będzie kosztowała przedsiębiorców około 1,8 tys. zł netto, a dodatkowo będą musieli ponosić koszty transmisji danych na poziomie 20 zł miesięcznie. Z drugiej strony, oszczędzić mają na termoczułych rolkach do kas.

bDYAIkZV

Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Prace analityczne w tym zakresie trwają.

Zdaniem wiceministra Gruzy, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.

Firma konsultingowa KPMG wyliczyła, że wprowadzenie kas fiskalnych online może przynieść dodatkowe dochody podatkowe w wysokości ponad 2,8 mld zł rocznie. Według szacunków analityków, już wprowadzenie 100 tys. kas online może zapewnić pełny zwrot poniesionych nakładów w ciągu kilku miesięcy od uruchomienia systemu.

Obecnie w resorcie finansów prowadzone są również prace analityczne nad ewentualną możliwością wdrożenia systemu przesyłu danych z kas z kopią elektroniczną oraz kopią papierową w ramach raportowania danych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

bDYAIkZW

Z kolei w resorcie rozwoju trwają prace nad wypracowaniem ostatecznego modelu udostępniania paragonów w postaci elektronicznej dla klientów. W rozważanych modelach system nie opiera się na centralnej bazie prowadzonej przez administrację publiczną. Kolejne działania tego ministerstwa będą się koncentrowały na określaniu wymogów gwarantujących bezpieczeństwo, ochronę danych osobowych, a także zapewnienie minimalnych standardów technicznych umożliwiających funkcjonowanie systemu, w powiązaniu z upowszechnieniem w Polsce obrotu bezgotówkowego.

bDYAIlaq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(172)
ins
4 lata temu
lepiej jak za komuny, zarobisz 2200zł a wydasz 2500 i wezwanko do US skarbowego i domiar x10 przekroczonych wydatków/zarobków
polaK
4 lata temu
niech zyje totalna inwigilacja.Nie dość ze płacimy podatki i fundusze emerytalne jedne z najwyszych w Europie i tu jesteśmy liderem pierwsza 5 w Europie a już co do zarobkow w UE to ostatnia 5 .hakerzy zrobia swoje i potem państwo oczywiście od wszystkiego umyje rece
jaga6
4 lata temu
REJESTRUJCIE FIRMY W ANGLII - POCZYTAJCIE, NAPRAWDE WARTO !!!!
bDYAIlar
Strach się ba...
4 lata temu
dramat ! dopiero co kupiłem dwie kasy fiskalne i co mam za chwile kupić dwie kolejne nowe? Po drugie z jakiej okazji mam ponosić koszty za transmisje danych? nie używam internetu - korzystam tylko w kafejkach internetowych z takiej opcji. Jest to jawne naruszenie praw człowieka - naprawdę ludzie zakładajcie firmę za granicą, rządzący w Polsce nas wykończą !!! płacę zus 1100zł miesięcznie a i tak nie mogę z niczego skorzystać(lekarz, dentysta). MOŻE WARTO POMYŚLEĆ O PRZYJAZNYM PROWADZENIU JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI W POLSCE ???????????????? Byłoby więcej otwieranych firm więcej pieniędzy do zus i US.....ale jak czytam codziennie comiesięczne premie dla ministrów od Pani Premier z czegoś musza płynąć ! Strach się bać co zrobicie za kolejne miesiące.
euz
4 lata temu
może przy każdej kasie postawić urzędnika, który z tego żyje nieraz lepiej niż ten do którego należy ten biznes
...
Następna strona