Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kghm
10.11.2016 15:33

Sierra Gorda na sprzedaż? KGHM weryfikuje rozwój chilijskiej kopalni

KGHM wraz z japońskim partnerem, koncernem Sumitomo, weryfikuje rozwój chilijskiej kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach - podała spółka w prezentacji do wyników za III kwartał. KGHM przedstawi podsumowanie kierunków rozwoju swoich aktywów zagranicznych przy okazji publikacji wyników za 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały Prasowe KGHM)

"Wspólnie z Sumitomo prowadzony jest proces weryfikacji założeń technicznych i ekonomicznych związanych z działalnością operacyjną oraz rozwojem Sierra Gorda dla całego okresu jej eksploatacji. Weryfikacja obejmuje rozwój kopalni Sierra Gorda w trzech scenariuszach: dalszy rozwój projektu w oparciu wyłącznie o fazę I inwestycji, realizacja projektu w oparciu o fazę I inwestycji wraz z działaniem usuwania wąskich gardeł, scenariusz zakładający dalszy rozwój projektu w oparciu o fazę I i fazę II" - czytamy w prezentacji.

Dodano, że proces weryfikacji pozwoli na ustalenie optymalnej ścieżki rozwoju kopalni.

- Analizujemy kilka możliwych scenariuszy dla rozwoju tego projektu. Jedynym kryterium jest jego racjonalność ekonomiczna. Robimy analizy geologiczne, analizy modelu produkcyjno-kosztowego. Te dane będziemy znać niebawem i to będzie podstawa do przyjęcia ostatecznych decyzji - powiedział podczas konferencji prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Pytany o ewentualną sprzedaż projektu Sierra Gorda, odpowiedział: - Każda opcja jest możliwa, sprzedaż też zawsze jest brana pod uwagę, ale na pewno nie po to inwestowaliśmy środki, by był to pierwszy scenariusz.

- Weryfikujemy dane i każdy projekt, który ekonomicznie się broni, będzie przez nas pozytywnie rozpatrywany. Ostateczna decyzja odnośnie strategii dla naszych projektów zagranicznych zostanie podjęta po ostatecznej weryfikacji modelu kosztowo-produkcyjnego - podał.

- Nic nam nie wiadomo, aby nasz partner chciał się wycofać z tego projektu - dodał.

Prezes poinformował, że weryfikacja aktywów zagranicznych jest priorytetem nowego zarządu.

- Dokonuje się bardzo intensywna ocena i szacowanie wartości aktywów zagranicznych zarówno w Ameryce Północnej, jak i na projekcie Sierra Gorda. Dokonujemy audytów wewnętrznych. Prace nad ostatnim, kluczowym audytem trwają. Mamy już pojęcie o skali wyzwań w następnych miesiącach i latach - poinformował.

- Podsumowanie kierunków działań za granicą przedstawimy w następnym roku wraz z publikacją wyników za 2016 r. - dodał.

Pytany o swoje priorytety, jako nowego prezesa zarządu KGHM, odpowiedział: - Priorytet pierwszy to uporządkowanie sytuacji organizacyjno-kosztowej na naszych aktywach zagranicznych. Priorytet drugi to ocena sprawności na poziomie grupy kapitałowej w odniesieniu do spółek zależnych, czyli pójście w kierunku urynkowienia naszych spółek zależnych i wykorzystania ich potencjału. Będziemy starali się szukać możliwości budowy wartości naszych spółek, które mają zaplecze know-how i doświadczenie, tak by rozwijały się również w projektach zewnętrznych, a nie tylko wewnątrz grupy.

- Trzecim priorytetem jest przygotowanie strategii ambitnej, ale realnej, uwzględniającej obecne realia, ceny miedzi, nasze możliwości organizacyjne, jeśli chodzi o zarządzanie projektami inwestycyjnymi w kraju i za granicą, strategii wpisującej się w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju i budowę wartości polskiej gospodarki poprzez podnoszenie poziomu innowacyjności. Będziemy stawiać na innowacyjność - dodał.

Na najnowsze wieści ze spółki, w tym na niezłe wyniki pozytywnie zareagowali inwestorzy giełdowi. Przypomnijmy, że KGHM miał w trzecim kwartale 329 mln zł zysku netto wobec 33 mln zł rok wcześniej.

Kurs akcji KGHM w czwartek wzrósł o 8 proc. Przez chwilę cena przekraczała nawet 90 zł - to najlepszy wynik od roku.

Obserwuj bieżące notowania akcji KGHM

Tagi: kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2016

JaTu tylko chodziło o wyprowadzenie że spolki skarbu państwa gigantycznej kasy oczywiscie prezes z PO ;)

10-11-2016

KoloGigantyczny projekt ? Powinno być : Gigantyczna Porażka sprzedaż bankruta . Ciekawe że w Polsce nikt nie odpowiada za kupno tego projektu i narażenie … Czytaj całość

10-11-2016

mordaLudzi którzy są za to odpowiedzialniejsi pociągnięci do odpowiedzialności karnej razem z Tuskiem i prezesem ,pozbawić Majątków i wszystkich dóbr … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)