Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Straty w KGHM to wina Sierra Gorda? Kowalczyk: to był bezmyślny zakup

10
Podziel się:

Straty KGHM nie wynikają ze złego zarządzania, ale z powodu nieprzemyślanej decyzji dotyczącej zakupu kopalni w Sierra Golda - poinformował w Sejmie w czwartek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Straty w KGHM to wina Sierra Gorda? Kowalczyk: to był bezmyślny zakup
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Zofia Czernow pytałą, dlaczego w KGHM kilkakrotnie został wymieniony zarząd spółki. - KGHM jest jedną z największych spółek Skarbu Państwa, prowadzi działalność poprzez podmiot zależny w Sierra Golda. W tej spółce PiS osiągnął rekord zmian kadrowych, w ciągu ostatnich 18 miesięcy aż 5 razy zmieniał zarząd - mówiła.

- Był czas, że spółką nie zarządzali Polacy. Czy nie ma w Polsce dobrze wykształconych, dobrze przygotowanych ludzi do pełnienia takich funkcji? - pytała Czernow.

"Bezmyślny zakup"

Kowalczyk odpowiadając na te wątpliwości zaznaczył, że straty KGHM są mniejsze niż w poprzednich latach o 500 mln zł. - Był czas, że Polacy tą firmą nie zarządzali, ale teraz nią zarządzają, likwidujemy i niwelujemy straty, bo są one bardzo ogromne. Był to bezmyślny zakup za 11 mld zł w 2011 r. Rany trzeba będzie leczyć bardzo, bardzo długo - powiedział Kowalczyk.

Odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. Przez najbliższe 20 lat ma eksploatować złoże miedzi i molibdenu w zagłębiu w Chile. Złoża zostały odkryte w 2006 r. Dwa lata później KGHM International przejął projekt, który od września 2011 r. jest wspólnym przedsięwzięciem KGHM International Ltd (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

Najgorsze mają za sobą?

KGHM zanotował w pierwszym kwartale 2017 r. 398 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 161 mln zł zysku przed rokiem. - Najtrudniejszy okres mamy za sobą - mówił w połowie maja prezes spółki Radosław Domagalski.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
antek
5 lata temu
Ciekawy jestem czy w latach kiedy KGHM przynosił straty zarząd dostawał pełne wypłaty i roczne nagrody?A jeżeli tak to chciałbym wiedzieć za co.No i czy nie powinni tych nienależnych pieniędzy zwrócić?
bbiiba
5 lata temu
a ile wtopiliśmy na zakup możejek wg pomysłodawców
wrk
5 lata temu
To nie był bezmyślny zakup. W tym była głęboko ukryta myśl.
tad
5 lata temu
Jak znam życie nie dla wszystkich był to "bezmyślny zakup ".Z pewnością byli tacy którzy się dobrze obłowili!
emerytka
5 lata temu
prosze mi wytlumaczyc dlaczego KGHM wykupilo uzdrowiska sudeckie,remontowalo i prowadzi dzialanosc gospodarcza, oferujac drogie uslugi dla pacjentow, gosci hotelowych na niskim poziomie, czy taka jest rola spolek panstwa*