Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GPW zawiesza obrót akcjami Krezusa

GPW zawiesza obrót akcjami Krezusa

GPW zawiesza obrót akcjami Krezusa Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER
GPW zawiesza obrót akcjami Krezusa

Zarząd Giełdy postanowił zawiesić obrót akcjami spółki Krezus S.A. - czytamy w komunikacie GPW. W poniedziałek zawnioskowała o to Komisja Nadzoru Finansowego po tym, jak okazało się, że spółka z gigantycznym opóźnieniem poinformowała o zmianach w akcjonariacie.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, kontrolowana przez rajdowca Jacka Ptaszka spółka Taleja od kwietnia pozbyła się ponad 20 proc. akcji Krezusa - zeszła tym samym z 51 do 31 proc. Poinformowała jednak o tym dopiero 4 sierpnia.

Tymczasem Krezus, jak każda spółka publiczna, ma obowiązek informowania na bieżąco o zejściu poniżej progu 50 proc., a także o każdej zmianie o ponad 1 proc. akcji przez akcjonariusza, który ma ponad jedną trzecią akcji. Akcje zmieniały właściciela w dużych pakietach, a tu cisza.

Zobacz też: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

 

 

Spółka tłumaczy się kuriozalnie, bo nieznajomością przepisów. - Powyższa informacja przekazywana jest z opóźnieniem z powodu błędnej interpretacji przepisów prawa przez zarząd spółki Taleja Sp. z o.o. Informacja powyższa została przekazana niezwłocznie po dostrzeżeniu błędu i uzyskaniu niezbędnych danych - podała w sobotę Natalia Nasiłowska, prezes Taleja.

Taleja pierwszy wielki pakiet zbyła za 7 mln zł w transakcji pakietowej już 24 kwietnia. W tym momencie zmniejszyła swój udział poniżej 50 proc.

Rynek nie wiedział, że główny udziałowiec sprzedaje akcje. Gdyby taka informacja doszła do powszechnej wiadomości, to w późniejszych transakcjach prawdopodobnie nie udałoby się mu uzyskać wysokich cen. A Tuleja zrzuciła od 30 maja w ciągu dziesięciu kolejnych sesji jeszcze ponad 15 proc. za około 14 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gpw, KNF, krezus, taleja
Czytaj także
Polecane galerie
Alfa
2018-08-07 22:31
Bananowa giełda. Dno totalne, ludzie będą się odwracać od tej szmuglerki. Przekręty tam są na pożądku dziennym, spółki robią ludzi w bambuko i papa wszystko w majestacie prawa?
jan
2018-08-07 09:38
jak myslicie czy ktos pojdzie za to siedzieć?? bo np w USA taka wielka figura jak Madoff poszedł siedziec za oszustwa! to test na nasze prawo i ich stosowanie! czy dotyczą wszystkich czy tylko emeryta
Qq
2018-08-07 04:31
Ukarać obecnych akcjonariuszy, zamiast tego co ich oszukał - genialne posunięcie GPW
Pokaż wszystkie komentarze (5)