Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komisja śledcza do spraw VAT może zacząć pracować. Sejm wybrał skład

Komisja śledcza do spraw VAT może zacząć pracować. Sejm wybrał skład

Marcin Horała ma zostać szefem komisji śledczej ds. VAT Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Marcin Horała ma zostać szefem komisji śledczej ds. VAT

Komisja śledcza ds. VAT może już zacząć działać. Sejm wybrał jej skład. Pracami komisji ma kierować Marcin Horała (PiS). Wbrew protestom opozycji komisja zbada tylko okres 2007-15.

Ze strony PiS członkami są: Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek i Andrzej Matusiewicz. Reszta członków to posłowie opozycyjni. Z Platformy Obywatelskiej jest Zbigniew Konwiński, Nowoczesną reprezentuje Mirosława Pampucha, PSL-UED - Genowefa Tokarska, a z Kukiz'15 – Marek Jakubiak.

Na przewodniczącego komisji szykowany jest Marcin Horała z PiS.

Komisja śledcza ds. VAT będzie badać działania poprzedniej koalicji rządzącej od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Przeciwko takiemu zakresowi czasowemu badanych prac protestowała opozycja. Jej zdaniem komisja powinna obejmować także czasy rządu PiS.

Komisja ds. VAT. Prof. Modzelewski: opinia publiczna nie jest przygotowana na to, co się za tym kryje


 

Powołane właśnie ciało sejmowe ma, zgodnie z intencjami wyrażonymi w uchwale, zająć się zaniedbaniami i zaniechaniami członków rządu. Pod lupę brani są m.in. „minister właściwy do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”. Oprócz tego komisja przyjrzy się działalności prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołanych do ścigania przestępstw.

Posłowie PiS w uzasadnieniu uchwały o powołaniu komisji stwierdzili, że w czasie dwóch poprzednich kadencji parlamentu dochodziło do stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Polska miała nie stosować się do zaleceń zawartych w raportach Komisji Europejskiej, a które wprowadzono u naszych południowych sąsiadów: w Czechach i na Słowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Jan 235
2018-07-22 21:25
No i znowu Wincent będzie miał ubaw, jak na przesłuchaniu w sprawie "AMBER GOLD"
maderfoka
2018-07-21 22:38
Skoro vat i tak na koniec płacą konsumenci (ludzie znaczy) - to wystarczy zabrać każdemu obywatelowi 23% od tego co mu zostało z już opodatkowanych dochodów. To chyba to samo, nie?! Ciekaw jestem ile minut wytrzymałby rząd który by to zrobił - a przecież dokładnie tak vat działa!!!
bb
2018-07-21 06:59
Chory kraj.Nie wolno sprawdzać największych złodziei czyli PIS i Kosciól.
Pokaż wszystkie komentarze (59)