Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec nadwyżki budżetowej. Lipiec pokaże deficyt po raz pierwszy w tym roku

746
Podziel się

I skończyły się dobre wieści z Ministerstwa Finansów. Resort nie ma jeszcze dokładnych danych, ale już wie, że w budżecie pojawi się po raz pierwszy w tym roku deficyt.

Leszek Skiba przyznaje, że już po lipcu w budżecie pojawi się deficyt
Leszek Skiba przyznaje, że już po lipcu w budżecie pojawi się deficyt (STEFAN MASZEWSKI/REPORTER)
bDJylDtx

- Potrzeba jeszcze paru dni, żeby dokładnie policzyć dochody i wydatki budżetu po lipcu. Pierwszy obraz wskazuje jednak na to, że jesteśmy na minusie i po siedmiu miesiącach tego roku będziemy mieć deficyt - przyznał w rozmowie z PAP Biznes wiceminister finansów Leszek Skiba. Takiego scenariusza spodziewała się część analityków.

Informacja o pewnym już deficycie może zaskakiwać o tyle, że przed rokiem lipiec zamknął się nadwyżką budżetową na poziomie 2,35 mln zł. Z kolei cały rok zamknął się deficytem 25,4 mld zł wobec zaplanowanych 59,3 mld zł. Założenia tegorocznego budżetu mówią o "minusie" sięgającym maksymalnie 41,5 mld zł, choć urzędnicy ze Świętokrzyskiej otwarcie mówią o tym, że liczą na niewykonanie tego planu i zatrzymanie deficytu w okolicach 20 mld zł. Szybszy niż przed rokiem deficyt stawia te deklaracje pod znakiem zapytania.

bDJylDtz

Co ciekawe, opublikowane przed kilkoma dniami szacunkowe dane wykonania budżetu za pierwsze półrocze mówiły o 9,5 mld zł nadwyżki po czerwcu. Równocześnie same dochody państwa były wyższe o 5,3 mld zł niż w pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego - rosły wpływy ze wszystkich podatków pobieranych przez państwo.

Zobacz także: Zobacz też szczerą wypowiedź ministra: Budżet nie jest z gumy:

Na tegoroczną sytuację wpłynęły jednak wyższe o 2,5 mld zł w pierwszym półroczu wydatki, którym nie pomogła nawet niższa o ok. 5,6 mld zł dotacja przekazana na wypłaty rent i emerytur.

bDJylDtF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJylDua
KOMENTARZE
(746)
ok2309
3 lata temu
Ekonomii nie da się oszukać. Jeśli nadal w tym tempie postępować będzie niszczenie "klasy średniej" - to wkrótce za tzw. 500+ będzie można dziecku kupić paczkę papierosów.
Minja
3 lata temu
Lipiec pokaże, a grudzień dołoży. Rząd działa na zasadzie FUNDACJI, funduje tym, którzy odwzajemniają się PiS+
HWDPiS
3 lata temu
No, nieźle. Utrzymanie PIS-owskiej bandy kosztuje więcej, niż są w stanie zabrać bogatym. Szkoda, że Pinokio Krzywousty nie podał, kto i kiedy te długi będzie spłacał.
bDJylDub
oko prawdy
3 lata temu
niech swiat sie dowie ile pis wydrukował pieniędzy których nie było to nie będzie rosija 2 tylko wenuzeela ale dawac dawac disko polo niech Polska sie bawi !!!
Bolek
3 lata temu
Tam deficyt to jest od zawsze, nadwyzka, cyferki na ekranie aby ciemny lud lykal, a wszystko idzie w gore, paliwo to juz przesada porownujac ceny ropy na rynkach swiatowych, a pies was ...
...
Następna strona