Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koniec nadwyżki budżetowej. Lipiec pokaże deficyt po raz pierwszy w tym roku

Koniec nadwyżki budżetowej. Lipiec pokaże deficyt po raz pierwszy w tym roku

Leszek Skiba przyznaje, że już po lipcu w budżecie pojawi się deficyt Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER
Leszek Skiba przyznaje, że już po lipcu w budżecie pojawi się deficyt

I skończyły się dobre wieści z Ministerstwa Finansów. Resort nie ma jeszcze dokładnych danych, ale już wie, że w budżecie pojawi się po raz pierwszy w tym roku deficyt.

- Potrzeba jeszcze paru dni, żeby dokładnie policzyć dochody i wydatki budżetu po lipcu. Pierwszy obraz wskazuje jednak na to, że jesteśmy na minusie i po siedmiu miesiącach tego roku będziemy mieć deficyt - przyznał w rozmowie z PAP Biznes wiceminister finansów Leszek Skiba. Takiego scenariusza spodziewała się część analityków.

Informacja o pewnym już deficycie może zaskakiwać o tyle, że przed rokiem lipiec zamknął się nadwyżką budżetową na poziomie 2,35 mln zł. Z kolei cały rok zamknął się deficytem 25,4 mld zł wobec zaplanowanych 59,3 mld zł. Założenia tegorocznego budżetu mówią o "minusie" sięgającym maksymalnie 41,5 mld zł, choć urzędnicy ze Świętokrzyskiej otwarcie mówią o tym, że liczą na niewykonanie tego planu i zatrzymanie deficytu w okolicach 20 mld zł. Szybszy niż przed rokiem deficyt stawia te deklaracje pod znakiem zapytania.

Co ciekawe, opublikowane przed kilkoma dniami szacunkowe dane wykonania budżetu za pierwsze półrocze mówiły o 9,5 mld zł nadwyżki po czerwcu. Równocześnie same dochody państwa były wyższe o 5,3 mld zł niż w pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego - rosły wpływy ze wszystkich podatków pobieranych przez państwo.

Zobacz też szczerą wypowiedź ministra: Budżet nie jest z gumy:


Na tegoroczną sytuację wpłynęły jednak wyższe o 2,5 mld zł w pierwszym półroczu wydatki, którym nie pomogła nawet niższa o ok. 5,6 mld zł dotacja przekazana na wypłaty rent i emerytur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

 

 

 

budżet
Czytaj także
Polecane galerie
Kopciuszek
2018-08-14 00:01
Rok temu zwolnili z MF wybitnego specjalistę od uszczelniania luki Vat. To był wielki błąd!!!!! On nie był ani z PIS ani z PO. Niedawno w MF poszukiwali osób, które z nim pracowały nad tymi mechanizmami...,,,i nikogo nie znaleźli. ROBIŁ TO SAM.
ja
2018-08-12 09:21
Standardem jest marnotrawstwo i grabież publicznych pieniędzy. Politycy (nie tylko w Polsce) zadłużają swoje kraje. Rozdawnictwo pomaga wygrywać wybory, a zaciskanie pasa nie jest popularne. Żeby jednak zwykły obywatel żył godnie i bezpiecznie finansowo, głównie sam musi o to zadbać. Do tego potrzebna jest edukacja zawodowa i minimum edukacji finansowej, by w coś głupiego nie wdepnąć i nie trwonić pieniędzy. Zobaczcie sobie ksiązke ,,Emery tura nie jset Ci potrzbena" Jest o zarządzaniu pieniędzmi i budowaniu majątku pomimo ograniczonych zarobków. Przyjdzie czas, gdy trzeba będzie przejść na emeryturę i oby ten państwowy zasiłek nie był wszystkim, co mamy.
bogna
2018-08-12 08:54
A CZY WOGÓLE KIEDYŚ BYŁY DOBRE WIADOMOSCI ? ODNOŚNIE DOTACJI DLA DZIECI , - NIE ROZUMIEM , PO CO BOGATYM DOTACJE ? NA DZIECI , PRZECIEZ BIEDNYCH ,I BARDZO BIEDNYCH DZIECI W POLSCE SA MILIONY , WIĘC UWAZAM ZE TE PIENIĄDZE POWINNI TRAFIAĆ TYLKO I WYŁACZNIE DLA TYCH NAJBIEDNIEJSZYCH A NIE DLA BOGATYCH , CZY KTOSW TYM RZĄDZIE JESZCZE MYŚLI ??? CZY ROZDAJĄ TYLKO PO TO ŻEBY ROZDAWAĆ I KARMIC BOGATYCH
Pokaż wszystkie komentarze (746)