Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kontrola bez wytchnienia. Skarbówka będzie działać 24 godziny na dobę

Kontrola bez wytchnienia. Skarbówka będzie działać 24 godziny na dobę

Urzędnicy będą analizować podejrzane rachunki bankowe przez 24 godziny na dobę Fot. JAN ZDZARSKI JR/EAST NEWS
Urzędnicy będą analizować podejrzane rachunki bankowe przez 24 godziny na dobę

Od początku przyszłego roku 40 urzędników skarbówki przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu będzie wyszukiwać oszustów, analizując konta i przelewy bankowe firm.

Jak podaje poniedziałkowy "Puls Biznesu", od 1 stycznia 2018 r. ma ruszyć w Ministerstwie Finansów wydzielona strefa specjalna, w której gromadzone będą wrażliwe dane o rachunkach bankowych przedsiębiorców i dokonywanych na nich operacjach finansowych.

Analizować je będzie permanentnie zespół złożony z 40 kontrolerów, których zadaniem ma być wyłapywanie podejrzanych transakcji, mogących mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi.

Kontrola podatkowa ulega ciągłym zmianom. Nowe przepisy weszły już od początku tego roku

Podejrzane konta będą blokowane na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli wiceministra finansów (obecnie Marian Banaś). MF szacuje, że rocznie może być blokowanych prawie 5 tys. rachunków bankowych przedsiębiorców.

Kształt systemu kontroli kont bankowych przez fiskusa został opisany w najnowszej (trzeciej) wersji projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Banki oraz SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS za pomocą systemu teleinformatycznego (STIR) wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami oraz między firmami a konsumentami. Izba rozliczeniowa dokona "wstępnej" analizy uzyskanych danych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Wskaźniki te prześle do MF.

Posiłkując się nimi, kontrolerzy fiskusa przeprowadzą tzw. analizy ryzyka na podstawie danych ze STIR. Wszystko po to, żeby blokować "niebezpieczne" konta bankowe i w ten sposób uniemożliwiać oszustwa podatkowe i wyprowadzanie za granicę pieniędzy wyłudzonych z budżetu państwa.

Projekt przewiduje, że na polecenie szefa KAS, banki i SKOK-i będą blokować rachunki na okres do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy) - pisze dziennik.

MF spodziewa się, że nowe regulacje zaowocują około 4,6 tys. takich blokad rocznie. Obecnie na podstawie zawiadomień Generalnego Inspektora Informacji Finansowej jest ich co roku około 300.

podatki, firma, kas, blokowanie kont
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
T.J.
2018-02-22 12:50
Blokowanie kont gdy padnie podejrzenie urzędnika !!!!???
W ten sposób można wykończyć każdą firmę w krótkim czasie !!!
Gdzie domniemanie niewinności i dowiedzenie przestępstw ???
iza
2018-02-22 12:46
Nareszcie!!!! !!! prawidłowo a nie jak było zawiadomić podatnika żeby sobie dokumenty przygotował to był skandal.
nik
2018-02-22 12:32
chemia kupiona w Chinach,, jedzie do Australii- marża 98%,
potem,towar jedzie do Polski marża 1%,.
Pokaż wszystkie komentarze (220)