Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kontrola bez wytchnienia. Skarbówka będzie działać 24 godziny na dobę

Kontrola bez wytchnienia. Skarbówka będzie działać 24 godziny na dobę

Urzędnicy będą analizować podejrzane rachunki bankowe przez 24 godziny na dobę Fot. JAN ZDZARSKI JR/EAST NEWS
Urzędnicy będą analizować podejrzane rachunki bankowe przez 24 godziny na dobę

Od początku przyszłego roku 40 urzędników skarbówki przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu będzie wyszukiwać oszustów, analizując konta i przelewy bankowe firm.

Jak podaje poniedziałkowy "Puls Biznesu", od 1 stycznia 2018 r. ma ruszyć w Ministerstwie Finansów wydzielona strefa specjalna, w której gromadzone będą wrażliwe dane o rachunkach bankowych przedsiębiorców i dokonywanych na nich operacjach finansowych.

Analizować je będzie permanentnie zespół złożony z 40 kontrolerów, których zadaniem ma być wyłapywanie podejrzanych transakcji, mogących mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi.

Kontrola podatkowa ulega ciągłym zmianom. Nowe przepisy weszły już od początku tego roku

Podejrzane konta będą blokowane na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli wiceministra finansów (obecnie Marian Banaś). MF szacuje, że rocznie może być blokowanych prawie 5 tys. rachunków bankowych przedsiębiorców.

Kształt systemu kontroli kont bankowych przez fiskusa został opisany w najnowszej (trzeciej) wersji projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Banki oraz SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS za pomocą systemu teleinformatycznego (STIR) wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami oraz między firmami a konsumentami. Izba rozliczeniowa dokona "wstępnej" analizy uzyskanych danych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Wskaźniki te prześle do MF.

Posiłkując się nimi, kontrolerzy fiskusa przeprowadzą tzw. analizy ryzyka na podstawie danych ze STIR. Wszystko po to, żeby blokować "niebezpieczne" konta bankowe i w ten sposób uniemożliwiać oszustwa podatkowe i wyprowadzanie za granicę pieniędzy wyłudzonych z budżetu państwa.

Projekt przewiduje, że na polecenie szefa KAS, banki i SKOK-i będą blokować rachunki na okres do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy) - pisze dziennik.

MF spodziewa się, że nowe regulacje zaowocują około 4,6 tys. takich blokad rocznie. Obecnie na podstawie zawiadomień Generalnego Inspektora Informacji Finansowej jest ich co roku około 300.

podatki, firma, kas, blokowanie kont
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
uczciwa
2017-08-22 22:40
uczciwi się nie boją
frank
2017-08-22 19:39
W epoce globalizmu ciężko ograniczyć wypływ kasy! Towar np. jedzie przez CYPR tam zostaje narzucana wysoka marża aby zapłacić mały podatek w raju podatkowym. Do nas przychodzi z marżą 1 zł i od tego jest odprowadzany podatek oczywiście pomniejszony o koszty w Polsce .Wszystkie globalne firmy tak robią !.
bamber z miasta
2017-08-22 18:07
to wszystko to jest pikuś ale jestem ciekawy kiedy podatek dochodowy 18% będą płacili rolnicy?? ci to jak święte krowy w tym Kraju nie płacą dochodowego wcale!!, Już nie chodzi mi o tych małych ale nawet Ci wielcy nie płacą nic, to jest śmieszne znam takich którzy rocznie sprzedają około 10 000 sztuk świń i na każdej zarabiają na czysto 150zł, To w przeliczeniu daje 1,5mln zł zysku rocznie ( juz nie wspomnę o kasie z dotacji unijnych do ziemii). Oni od tej kwoty powinni zapłacic 19% pod dochodowego czyli było by dla Państwa 285tys złotych a dla nich i tak by zostało ponad 1,3mln . a gdy ktoś ma małą firmę i wypoci 4-5 tys zl zysku albo są tacy co pewnie i mniej to twardo co 20tego muszą 18% skarbówce oddawać, TO JEST CHORE, opodatkować rolnictwo!!!
Pokaż wszystkie komentarze (217)