Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krajowy Fundusz Szkoleniowy od 2016 roku już bez limitu wieku

0
Podziel się:

Wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli od 2016 r. podnosić kwalifikacje dzięki pieniądzom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy od 2016 roku już bez limitu wieku
(Piotr Bławicki / East News)

Wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli od 2016 r. podnosić kwalifikacje dzięki pieniądzom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dotąd osoba szkolona musiała mieć powyżej 45 lat. Czy zniesienie limitu ma związek z wysokim bezrobociem wśród młodych?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to część Funduszu Pracy przeznaczona na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

Podczas konferencji prasowej w sobotę w Opolu Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że KFS to nowy, wprowadzony w 2014 roku instrument, który daje możliwość podnoszenia kwalifikacji. - Kształcenie ustawiczne to jest ta dziedzina, w której musimy dużo nadrobić jako cały kraj. Nie ma już dzisiaj takiego uniwersytetu, takiej uczelni, takiej szkoły, która daje umiejętności na całe życie. Je po prostu trzeba podnosić w trakcie aktywności zawodowej - mówił wyjaśniając, że umożliwiają to właśnie środki z KFS.

Zaznaczył, że dzisiaj z takiego dofinansowania kształcenia ustawicznego z KFS mogą korzystać osoby w wieku 45 plus. - Od nowego roku rozszerzamy tę formułę na wszystkich, którzy będą tego wsparcia potrzebować, niezależnie od wieku, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Podał na przykład, że z pieniędzy dostępnych w KFS będą mogli w pierwszej kolejności korzystać pracodawcy, którzy zatrudnią młode osoby do 30 roku życia. Chodzi o zatrudnienie w ramach programu "Pierwsza praca", którego realizacja - zdaniem szefa resortu pracy - ma dać szanse na zatrudnienie 100 tys. młodych osób od stycznia 2016 r.

- W proponowanym rozwiązaniu 100 tys. miejsc pracy dla młodych do 30. roku życia w pierwszym roku mówimy o pełnym dofinansowaniu kosztów pracy. Zarówno wynagrodzenia, jak i składki po stronie pracodawcy i pracownika będą finansowane przez Fundusz Pracy - przypomniał Kosiniak-Kamysz.

- Te 100 tysięcy wyglądają mizernie przy poziomie bezrobocia wśród młodych i dwóch milionach emigracji - komentuje dla Money.pl Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m351215.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/program-pierwsza-praca-kuczynski-trzeba,17,0,1798673.html) Będzie 100 tys. miejsc pracy dla młodych
W czerwcu podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi ustawy dot. programu "Pierwsza praca", który złożyli w Sejmie posłowie koalicyjnych klubów PO i PSL, informowano m.in., że program ten adresowany jest do osób poniżej 30 roku życia i będą mogli z niego korzystać absolwenci, ale też osoby zatrudnione dotychczas na tzw. umowach śmieciowych. Wyjaśniano wówczas, że pracodawca będzie mógł otrzymać refundację wynagrodzenia przez okres 12 m-cy, co miesiąc otrzymując środki w wysokości najniższego wynagrodzenia. Przez następne 12 miesięcy taki pracodawca będzie miał obowiązek zatrudniać młodego człowieka, ale będzie też mógł korzystać właśnie z KFS i podnosić kwalifikacje młodego pracownika.

- To jest dobre rozwiązanie, które z jednej strony daje możliwość zatrudnienia, a z drugiej strony mobilizuje do podnoszenia kwalifikacji - zaznaczył w sobotę w Opolu Kosiniak-Kamysz.

KFS ma pomóc zapobiegać utracie pracy z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań. O środki te może wystąpić każdy pracodawca. Pracodawca sam wybiera instytucję szkoleniową, do której chce wysłać swoich ludzi na szkolenia. Może na ten cel uzyskać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów szkolenia; w przypadku mikroprzedsiębiorców dofinansowanie może wynieść 100 proc. kosztów szkolenia. Całe dofinansowanie szkoleń z KFS nie może jednak przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Zarezerwowana na ten cel w Krajowym Funduszu Szkoleniowym na 2015 r. kwota w skali kraju to ponad 140 mln zł.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)