Notowania

inwestycje
22.12.2014 11:14

Kraków: Prezydent Majchrowski podpisał umowę koalicyjną z PO

Pełne wykorzystanie środków unijnych w nowej perspektywie finansowej i współpracę przy realizacji najważniejszych dla Krakowa inwestycji zakłada umowa koalicyjna, którą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał z Platformą Obywatelską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Drabik/flickr.com)

Chodzi o realizację takich inwestycji jak m.in.: budowa wschodniej i północnej obwodnicy miasta, budowa nowych linii tramwajowych, wspieranie rozwoju Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, prace analityczno-projektowe metra, rozbudowa systemu ścieżek rowerowych, stworzenie systemu monitoringu miejskiego. W porozumieniu znalazły się także zapisy o realizacji budżetu obywatelskiego, przyspieszeniu walki ze smogiem oraz wspieraniu rozwoju przedszkoli i żłobków.

_ - Celem tego porozumienia jest zgodna współpraca w Radzie Miasta dla dobra Krakowa _ - mówił w poniedziałek Majchrowski.

Zaznaczył, że do tej pory nie prowadził z PO rozmów o sprawach personalnych. _ Co nie wyklucza, że nie będziemy rozmawiać _ - powiedział prezydent. Dodał, że w drugiej połowie stycznia, po uchwaleniu budżetu na rok 2015 chciałby ogłosić zmiany w strukturze Urzędu Miasta.

Przewodniczący PO w Krakowie i Małopolsce Grzegorz Lipiec mówił, że porozumienie z prezydentem daje w Radzie Miasta stabilną większość, wystarczającą do realizacji projektów, które w kampanii wyborczej prezentowała zarówno PO, jak i Jacek Majchrowski.

Po listopadowych wyborach samorządowych największym klubem w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa jest PiS, który dysponuje 19 mandatami. Platforma ma 18 radnych, a Przyjazny Kraków (Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego) sześciu. Prezydent Krakowa mówił, że PiS nie był zainteresowany zawarciem porozumienia koalicyjnego. _ Powiedzieli, że mogą współpracować w pewnych rzeczach, ale wolą zachować rolę opozycji. To ich wola. Do tanga trzeba dwojga _ - powiedział Majchrowski, który po wyborach deklarował, że chce rządzić miastem ze wszystkimi, nie wykluczając żadnej z sił politycznych, które reprezentują mieszkańców.

Umowę koalicyjną podpisali prezydent Krakowa i przewodniczący PO w Krakowie i Małopolsce Grzegorz Lipiec, a parafowali przewodniczący klubów radnych PO i Przyjazny Kraków oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Porozumienie ma obowiązywać w tej kadencji samorządu (do 2018 r.), z możliwością jego kontynuacji w kolejnych latach.

PO oficjalnie poparła Jacka Majchrowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich. W poprzedniej kadencji samorządu klub PO zawarł z prezydentem w listopadzie 2012 r. porozumienie o współpracy. Jednym z najważniejszych punktów tego dokumentu była naprawa miejskich finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto zalety programu wsparcia polskiej wsi Polska wieś dostanie ponad 15 mld euro. To największy program realizowany w Unii.
Miliard złotych dla PGE. Pieniądze pójdą na... Także dzięki kredytom z BGK, Grupa Kapitałowa PGE realizuje program inwestycyjny o wartości około 50 mld złotych.
"Liczba inwestycji na kolei rośnie." Efekt? Liczba inwestycji na kolei rośnie, a w 2015 roku na ten cel zostanie przeznaczone 9 mld zł - przekonywał posłów sejmowej komisji infrastruktury wiceminister infrastruktury Zbigniew Klepacki.
Tagi: inwestycje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz