Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty mieszkaniowe. Bankowcy radzą ostrożność

0
Podziel się:

W ciągu ostatnich dwóch lat raty zobowiązań w złotych znacząco spadły.

Kredyty mieszkaniowe. Bankowcy radzą ostrożność
(Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

- To wielkie zobowiązanie na lata - ostrzegają bankowcy i namawiają do ostrożności. Chodzi o tych, którzy zaciągają kredyty na zakup mieszkania. Ich oprocentowanie jest najniższe w historii i może wzrosnąć.

Wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka uważa, że przy zaciąganiu kredytu warto pomyśleć o przyszłości.

- Na ile mamy pewność utrzymania pracy i dotychczasowych dochodów oraz jakie są szanse na ich wzrost? Musimy także przewidzieć niespodziewane wydatki, które mogą nas czekać w nieodległej przyszłości. Te wszystkie elementy muszą być uwzględnione przy podejmowaniu decyzji kredytowych, które rodzą wieloletni zobowiązania na wielkie kwoty - podkreśla Jerzy Bańka.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej przypomina, że rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego nie zastąpią zdrowego rozsądku ludzi.

- To są swoiste normy ostrożnościowe. Minimalne normy, które są kierowane przede wszystkim do banków, aby w procesie badania zdolności kredytowej oraz dokonywania oceny ryzyka kredytowego uwzględniały właśnie te parametry. Oczywiści polityka banków może iść jeszcze dużo dalej - zauważa wiceprezes ZBP.

W ciągu ostatnich dwóch lat raty kredytów złotówkowych znacząco spadły. Stało się tak z powodu obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Obecnie najważniejsza stopa NBP wynosi 1,5 procent i jest najniższa w historii.

Zobacz także: Więcej kredytów dzięki obniżce stóp procentowych:

Czytaj więcej w Money.pl

kredyty
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)