Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Ustawa spreadowa nie zamyka frankowiczom drogi sądowej"

30
Podziel się:

W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się trzema projektami ustaw, które dotyczą kredytów walutowych. Wśród nich jest projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta.
Projekt zakłada zwrot nienależnie, zdaniem autorów, pobranych spreadów wraz z odsetkami.

"Ustawa spreadowa nie zamyka frankowiczom drogi sądowej"
(Dyjuk/Reporter)

W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się trzema projektami ustaw, które dotyczą kredytów walutowych. Wśród nich jest projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta. Projekt zakłada zwrot nienależnie, zdaniem autorów, pobranych spreadów wraz z odsetkami.

Minister w kancelarii prezydenta Maciej Łopiński (na zdjęciu) powiedział, że regulacja nie rozwiąże wszystkich problemów kredytobiorców, którzy swoich praw mogą dochodzić w sądach, ponieważ ta regulacja nie ograniczy takiego prawa. Prezydencki urzędnik przypomniał, że polskie sądy coraz częściej stają po stronie kredytobiorców, który zadłużyli się w obcej walucie.

Przypomniał, że celem tej regulacji jest rozwiązanie części problemów kredytobiorców walutowych.

Prezydencka regulacja zakłada, że spready będą zwracane do wysokości kredytu wynoszącej 350 tysięcy złotych na osobę. Pomysłodawcy rozwiązania szacują, że banki będą musiały znaleźć na realizację przepisów około 3,6 do 4 miliardów złotych. Komisja Nadzoru Finansowego szacowała tę kwotę na ponad 9 miliardów złotych.

Poza projektem prezydenckim posłowie zajmą się jeszcze dwoma propozycjami. Jedna jest autorstwa ugrupowania Kukiz 15. Drugą przygotowali posłowie Platformy obywatelskiej.

Na koniec drugiego kwartału 3,3 procent mieszkaniowych kredytów walutowych było zagrożonych. Kredyty walutowe stanowią obecnie mniej niż połowę wszystkich zobowiązań hipotecznych.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
sdvsdfvsdfv
7 lat temu
do 350tys działą sprawiedliwość wg pis . tylko czekać jak za jakiś czas dzwoniac na policje gdy cie okradną uslyszysz najpierw a na jaką kwotę jak powyżej 350 to policja sie juz nie zajmuje trza bylo sie ubezpieczyc albo ochrone prywatną wynając? obyście pobożne komuszki z pisu na tym padole ziemskim zaznali sprawiedliwości tak jak inny knyp w samolocie
sdvsdfvsdfv
7 lat temu
sprawiedliwość wg pisu to tylko do 350tys a powyżej to już nie jest kradzież?
irmina
7 lat temu
To nie były żadne walutowe a ni kredyty. To bezprawne instrumenty finansowe które były stworzone tylko do okradania ludzi. A ustawa prezydenta to parszywy szmelc który nadaję się tylko do kosza. Nawet tego nie potrafi. Tak skorumpowanego i nieudolnego za razem prezydenta to jeszcze w Polsce nie było.
franco
7 lat temu
Jak widzę mordę Glapy ,przydupasa Pizdrakiewicza i zapasionego ryja Bańkako ,to mam odruch wymiotny !
hsj
7 lat temu
Rozumiem, ze kogos zamkna czy znow sie pk kosciach rozejdzie?
...
Następna strona