Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kredyty we frankach. Dwa banki zwrócą klientom pieniądze

Banki BPH i Pekao będą uwzględniały ujemny LIBOR i zwrócą klientom nadpłacone pieniądze - poinformował w poniedziałek UOKiK. Urząd zapewnia, że oba banki zdecydowały się na ten ruch dobrowolnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Solski/Eastnews)

Chodzi o sytuację z początku zeszłego roku. Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego wystrzeliły w górę, a w ślad za nimi poszybowała wysokość rat kredytów hipotecznych. Jednocześnie wartość uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów wskaźnika LIBOR spadła poniżej zera, a to z kolei powinno obniżyć raty. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera.

Jednak - jak wskazuje urząd antymonopolowy - nie wszystkie banki uwzględniły ten fakt, choć w umowach kredytowych określały sposób ustalania oprocentowania właśnie jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu.

Postępowanie przeciwko bankowi BPH trwało od maja, a przeciwko Pekao od sierpnia ubiegłego roku. Urząd zakwestionował nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania, a oba banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk. - Banki oddadzą klientom kwotę, wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem a tym, które uwzględnia ujemny LIBOR - wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał. - Ponadto, banki muszą poinformować o tym klientów - dodaje.

To nie pierwsze banki, które mają przeprawę z urzędem. UOKiK wszczął osiem postępowań przeciwko bankom, które nie uwzględniały ujemnego oprocentowania i wydał do tej pory siedem decyzji. W toku jest jeszcze jedno postępowanie. Pierwsze decyzje zapadły w styczniu. Wówczas ING Bank Śląski dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk, a mBank został do tego zobowiązany przez urząd. Na mBank nałożono także ponad 6,5 mln zł kary.

Zobacz także: frankowicze kontra banki

Tagi: kredyty we frankach, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-06-2016

AlaNiedobrze mi sie robi jak słucham o frankowiczach. Sami decydowali o tym w jakiej walucie brac kredyt a teraz sie drą o zwrot kasy. To dorośli ludzie. … Czytaj całość

27-06-2016

ivoBankowe złodziejstwo robi łaskę honorując własne zapisy umowne. Gdyby ten kraj nie był tylko teoretyczny, to dodatkowo ci złodzieje powinni dostać … Czytaj całość

28-06-2016

***A czy frankowcze zwrócą przedmioty, które kupiły za te pieniądze. Bo brać pożyczkę to brali, i doskonale wiedzieli, że kurs franka może ulec zmianie, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (136)