Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys polityczny w Wenezueli. Mają najwięcej ropy, ale też i olbrzymie długi

0
Podziel się:

Wenezuela ma w tym roku do spłacenia 12 mld dol. międzynarodowego długu, inflacja wynosi 63 procent.

Kryzys polityczny w Wenezueli. Mają najwięcej ropy, ale też i olbrzymie długi
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)
bEIEVcUl

Wenezuela, kraj o największych zasobach ropy naftowej, wkroczyła w 2015 rok - rok wyborów parlamentarnych - w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej spadkiem cen ropy. Ma w tym roku do spłacenia 12 mld dol. międzynarodowego długu, inflacja wynosi 63 procent.

W ciągu ubiegłego roku dochody Wenezueli zmalały o 30 proc. i jak ogłosił w sobotę Centralny Bank Wenezueli, _ kraj wszedł technicznie w fazę recesji _.

Wenezuela będzie miała wielkie trudności z uzyskaniem nowych kredytów, jeśli rząd nie dokona zmian i reform w swej polityce, które przywróciłyby zaufanie rynków międzynarodowych - podkreślają eksperci finansowi.

bEIEVcUn

W ubiegłym roku, przy cenie ropy naftowej na poziomie 90 dolarów za baryłkę, recesja gospodarcza w Wenezueli wyniosła 4 proc. PKB. Prognozy na 2015 rok mówią o możliwości spadku cen ropy do 50-60 dolarów za baryłkę.

Prezydent Nicolas Maduro zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie planu ratowania wenezuelskiej gospodarki, która stała się - według niego - celem _ wojny ekonomicznej _ wymierzonej przeciwko jego rządowi. Zapowiada cięcia w wydatkach publicznych i zmianę systemu wymiany walut, co może oznaczać dalszą dewaluację.

Poważne zmniejszenie nakładów finansowych na urzeczywistnianie reform i programów społecznych oraz na utrzymanie niskich cen niektórych podstawowych artykułów może w istotny sposób podkopać i tak już malejące poparcie wyborców dla rządowego programu wdrażania _ socjalizmu XXI wieku _, który zapoczątkował zmarły w 2013 roku przywódca _ rewolucji boliwariańskiej _ w Wenezueli, prezydent Hugo Chavez.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIEVcUt
bEIEVcUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)