Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Grecki rząd dosypie bankom 10 mld

0
Podziel się:

Greckie banki będą mogły w razie potrzeby otrzymać dodatkowe 10
mld euro ponad obowiązujący dotąd limit.

Kryzys w Grecji. Grecki rząd dosypie bankom 10 mld
(MPD01605/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Greckie banki będą mogły w razie potrzeby otrzymać dodatkowe 10 mld euro ponad obowiązujący dotąd limit wypłat z funduszu doraźnej pomocy dla utrzymania swej płynności - głosi wydane w czwartek oświadczenie przedstawiciela rządu Grecji.

Europejski Bank Centralny poinformował w środę wieczorem o swej decyzji, by z dniem 11 lutego wstrzymać udzielanie kredytów pod zastaw greckich obligacji państwowych. Jak zaznacza Reuters, decyzja ta oznacza dla centralnego Banku Grecji konieczność wsparcia banków komercyjnych w najbliższych tygodniach dziesiątkami miliardów euro dla zapewnienia ich wypłacalności i była odpowiedzią na to, co wielu w EBC widzi jako porzucanie przez nowy grecki rząd realizacji wymaganych przez program pomocowy reform.

Sytuacja, gdy greckie banki nie mogą już zaciągać w EBC pożyczek pod zastaw krajowych obligacji, zmusza je do korzystania ze środków funduszu pomocy doraźnej Banku Grecji. Fundusz ten jednak udziela kredytów o wyższym niż w przypadku EBC oprocentowaniu.

Władze Grecji ostro skrytykowały decyzję EBC. _ Nie pozwolimy się szantażować. Otrzymaliśmy mandat od narodu greckiego _ - powiedział w czwartek w telewizji rzecznik rządu Gawril Sakelaridis dodając, iż _ nie ma żadnych powodów do zaniepokojenia _.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m220090.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys-w-grecji-bankom-grozi-niewyplacalnosc,74,0,1705802.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Greckie banki niewypłacalne? Panika na giełdzie w Atenach
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m334167.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug-grecji-czy-nowy-minister-finansow,251,0,1705211.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jutro najtrudniejsza rozmowa - z Niemcami
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m334171.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wzrost-musi-w-unii-zastapic-polityke,251,0,1704955.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Wzrost musi w Unii zastąpić politykę strachu"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/m330406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stress-testy-polskich-bankow-wypadly-dobrze,144,0,1704592.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak wypadły stress-testy polskich banków?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)