Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji pomaga niemieckiemu rządowi. Rekordowa popularność ministra finansów

0
Podziel się:

Forsujący twardy kurs w rokowaniach w sprawie rozwiązania greckiego kryzysu zadłużeniowego minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble cieszy się rekordowo wysoką popularnością.

Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów
Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów (EPA/RAINER JENSEN)

Forsujący twardy kurs w rokowaniach w sprawie rozwiązania greckiego kryzysu zadłużeniowego minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble cieszy się obecnie w swej ojczyźnie rekordowo wysoką popularnością - podała w czwartek niemiecka telewizja publiczna ARD.

Przeprowadzony na jej zlecenie sondaż ujawnił, że działania Schaeublego popiera 70 proc. respondentów czyli więcej niż kiedykolwiek dotąd. 72-letni Schaeuble wysunął się w ten sposób przed swą zwierzchniczkę, kanclerz Angelę Merkel, której aktualny wskaźnik popularności to 67 proc.

Spośród objętych sondażem ARD polityków najlepszy wynik uzyskał socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier, którego działania popiera 73 proc. ankietowanych.

Odwrotnie niż w Niemczech społeczne nastroje w Grecji kierują się wyraźnie przeciwko Schaeublemu, a niektóre tamtejsze gazety publikowały jego karykatury w nazistowskim stroju. W przeprowadzonym w ubiegłym miesiącu greckim sondażu pozytywną ocenę niemieckiego ministra finansów zaprezentowało tylko 14 proc. ankietowanych, podczas gdy w przypadku Angeli Merkel wskaźnik ten wyniósł 39 proc.

Czym przypodobał się minister finansów? Potrafi powiedzieć Grekom twarde "Nein!"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble odrzucił w środę najnowszą inicjatywę premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, który - według brytyjskiej gazety "Financial Times" - wysłał we wtorek list do wierzycieli z propozycją podpisania porozumienia z UE i MFW.

Schaeuble powiedział dziennikarzom, że drugi list Ciprasa "niczego nie wyjaśnia". Szef resortu finansów zaznaczył, że zarówno ostatnia oferta wierzycieli, jak i drugi program pomocowy dla Grecji dobiegły końca o północy. - Nie istnieje nic, co można by było odrzucić albo przyjąć - wtrącił polityk.

Jak podkreślił, mamy obecnie do czynienia z "całkowicie nową sytuacja" ze względu na to, że Grecja nie zapłaciła MFW obowiązującej raty, co oznacza, że zgodnie z terminologią MFW doszło do "braku wpłaty". Niemiecki minister finansów dodał, że nie widzi możliwości zawarcia porozumienia przed zaplanowanym na niedzielę referendum w sprawie programu pomocowego dla Grecji.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)