Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Krzysztof Kwiatkowski wkrótce na ławie oskarżonych. Prokuratura Krajowa zapowiada akt oskarżenia

29
Podziel się:

Na początku listopada zeszłego roku Kwiatkowskiemu postawiono cztery zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień.

Krzysztof Kwiatkowski wkrótce na ławie oskarżonych. Prokuratura Krajowa zapowiada akt oskarżenia
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu już za kilka tygodni może zostać przedstawiony akt oskarżenia. Śledztwo katowickiego oddziału Prokuratury Krajowej w sprawie ustawiania konkursów w NIK jest na ostatniej prostej. Wiadomo już, że Kwiatkowski usłyszy zarzuty karne.

- W sprawach, w których kierowane są wnioski o uchylenie immunitetu, prokuratura nie robi kroku w tył - mówi "Faktowi" źródło w Prokuraturze Krajowej. W śledztwie w sprawie ustawiania konkursów w NIK obciążające dla Kwiatkowskiego są nagrania jego rozmów telefonicznych.

Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej zaznacza, że nie można wykluczyć, że będą składane wnioski dowodowe przez strony postępowania, a to może wydłużyć cały proces przygotowania aktu oskarżenia przeciw Kwiatkowskiemu.

Zdaniem śledczych z Prokuratury Krajowej, szef NIK nadużył swej władzy przy obsadzaniu stanowisk w Izbie. W październiku 2016 r. Sejm na wniosek prokuratury uchylił Kwiatkowskiemu immunitet. Chciał tego sam prezes NIK, który zapewnia, że nie popełnił przestępstwa i zależy mu na tym, by sprawa niezwłocznie została skierowana do sądu.

Na początku listopada zeszłego roku Kwiatkowskiemu postawiono cztery zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień.

Prokuratura zarzuciła Kwiatkowskiemu nadużycie władzy w związku z konkursami na stanowiska dyrektora delegatury NIK w Łodzi, wicedyrektora delegatury NIK w Rzeszowie i wicedyrektora departamentu środowiska NIK, a także podżegania do przestępstwa nadużycia władzy w związku z konkursem na dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie. Według prokuratury, przy wyborze dyrektora w Łodzi prezes NIK bezprawnie unieważnił konkurs, w którym jego kandydat źle wypadł.

Wideo: Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Jest wyrok ws. działki przy Chmielnej 70

Kwiatkowski jeszcze dwa razy był wzywany do złożenia uzupełniających zeznań - najpierw w styczniu, a potem w lutym.

O zamiarze przedstawienia zarzutów prezesowi NIK katowicka prokuratura poinformowała w sierpniu 2015 r. Przesłała wówczas do Sejmu wnioski o uchylenie immunitetów Kwiatkowskiemu, a także byłemu posłowi i szefowi klubu PSL Janowi Buremu. W sprawie Kwiatkowskiego Sejm poprzedniej kadencji nie zajął stanowiska, prokuratura ponowiła swój wniosek w czerwcu 2016 r.

Początkowo śledztwo wszczęto pod kątem nadużycia uprawnień przez członków zarządu Elektrowni Kozienice i funkcjonariuszy publicznych w związku z postępowaniem przetargowym. Postępowanie ma jednak znacznie szerszy, wielowątkowy zakres, częściowo związany z tzw. aferą podkarpacką.

Krzysztof Kwiatkowski od początku zapewnia, że stawiane mu zarzuty są bezzasadne, nieprawdziwe. Prezes NIK deklaruje, że liczy, że sprawa jak najszybciej trafi do sądu, by mógł się oczyścić z zarzutów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
szklarz
4 lata temu
Karczewski ty nie. masz juz muzgu bo ci sie skrystalizowal!!!!!
Polacy
6 lat temu
Juz dawno powinien ten gosc kiblowac i co na to SN
Dogen
6 lat temu
Biznesy z Burym nie wychodzą na zdrowie.
medalik
6 lat temu
teraz pisomatołki wybierają prezesów , dyrektorów bez konkursów i jest dobrze bo prokuraturę i sądy mają po swojej stronie , ale wcześniej do było przestępstwo
Patrick K.
6 lat temu
Nareszcie jakieś konkretne działania mające na celu rozliczenie pseudoelit III RP , kiedy kolej na Hakę Grundbaum vel Hanne Gronkiewicz Waltz i Haka Silberstein vel Hanna Suchocka?
...
Następna strona