Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyka w Polsce. Jak będzie przebiegać ważna linia wysokiego napięcia koło stolicy?

8
Podziel się:

Przebieg linii 400 kV wytyczano kilkakrotnie. Wreszcie dwa lata temu ustalono, że ponad 70-metrowe słupy staną między innymi w gminach Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice i Grodzisk Mazowiecki.

Energetyka w Polsce. Jak będzie przebiegać ważna linia wysokiego napięcia koło stolicy?
(Bartosz Wawryszuk)

Strategiczna dla stolicy linia wysokiego napięcia z Kozienic do Ołtarzewa zostanie wybudowana zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, czyli przez gminy Żabia Wola, Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki. Zarząd Polskich Sieci Elektroenergetycznych ostatecznie podjął decyzję w tej sprawie.

Przebieg linii 400 kV wytyczano kilkakrotnie. Wreszcie dwa lata temu ustalono, że ponad 70-metrowe słupy staną między innymi w gminach Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice i Grodzisk Mazowiecki. Taką lokalizację zapisano wówczas w wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego.

Po fali protestów wybrano nowy tak zwany społeczny wariant linii wzdłuż drogi krajowej nr 50 oraz autostrady A2, między innymi przez gminy Pniewy, Mszczonów, Radziejowice, Wiskitki czy Baranów. Nowa lokalizacja przyniosła kolejną falę protestów. Po niej zarząd PSE wrócił do poprzedniego wariantu.

- Żadna decyzja w zakresie realizacji tej inwestycji nie jest prosta i żaden przebieg, czy proponowany, czy w tej chwili przekazany przez inwestora jako decyzja, nie jest prosta i nie będzie prosta. To jest linia o dużym znaczeniu, przebiega przez bardzo duży obszar, w dodatku podwarszawski, zurbanizowany - mówi Jerzy Czeremuga, wiceprezes ZUE, wykonawca linii 400 kV Kozienice- Ołtarzew.

Linia 400 kV ma powstać do 2019 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Rysi@k
8 lat temu
Kable układać w ziemi ze względów strategicznych i obronnych tak zrobili Holendrzy
Ja
8 lat temu
Unia nie pozwoliła nam zwiększyć emisji CO2, a w Kozienicach nowy blok wybudowali, nie wolno sprzedawać ziemi rolnej powyżej 0,5 ha osobom nie będącym rolnikami, a przepisy o budowie wiatraków teraz są absurdalnie niekorzystne dla inwestorów, miało jest elektrowni wodnych. Może nasi włodarze nie wiedzą, który mamy wiek. Proponuję przenieść Kozienice do Warszawy. Skoro my mieszkańcy oszpeconych gmin nie mamy z tego żadnego pożytku, czemu mamy na to patrzeć?
JAKTOROW
8 lat temu
Artykuł fałszywie podaje fakty. Przede wszystkim nie podaje najważniejszego. Przystąpiono do ZMIANY Planu Wojewódzkiego w Sejmiku Wojewódzkim, bo wszyscy się za głowę złapali, że PLAN WOJEWÓDZKI JEST NA MAPACH Z LAT 80.. gdzie w Jaktorowie i Żabiej Woli nie ma domów... Więc czym prędzej chciano naprawić ten błąd. Nastąpiło poruszenie i poszukiwanie innych wariantów.. pomyślano żeby to zrobić wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Przeprowadzono analize, która pokazywała ze wariant wzdłuż A2 i DK50 jest optymalny. Ale nagle zmianiono decyzje...
ef
8 lat temu
znowu mieszkańcy będą sabotować kierowców wracających do domów ze stolicy?
elo
8 lat temu
goń sie bobie, a co chłodnica w seiczento ci sie grzała? ludzie walczą o swoją przyszłość, żeby tobie tak wywalili słup 70 metrowy przed oknem egoisto