Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Ponad połowa mieszkańców popiera wprowadzenie euro

0
Podziel się:

Europejska waluta zacznie tam obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

Litwa: Ponad połowa mieszkańców popiera wprowadzenie euro
(JT/CC2.0/Flicr.com)

Ponad połowa - 53 proc. - mieszkańców Litwy pozytywnie ocenia fakt wprowadzenia w kraju od 1 stycznia 2015 roku europejskiej waluty - wynika z sondażu. W ocenie szefa Banku Litwy to dobry rezultat.

Z sondażu przeprowadzonego w listopadzie przez instytut Berent Research Baltic wynika, że prawie 39 proc. Litwinów sceptycznie ocenia wprowadzenie euro, a niecałe 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

W wydanym dziś komunikacie przewodniczący zarządu Banku Litwy Vitas Vasiliauskas zaznacza, że zazwyczaj w innych krajach poparcie dla wspólnej europejskiej waluty znacznie wzrastało dopiero po jej wprowadzeniu.

_ - Na Litwie stosunkowo wysokie poparcie odnotowujemy już przed wstąpieniem do strefy euro _ - zwraca uwagę Vasiliauskas. Jego zdaniem jest to wynik dobrej kampanii informacyjnej, gdyż _ powodem strachu jest głównie niewiedza _.

Wśród korzyści z przejścia na euro Litwini wskazują likwidację kosztów wymiany waluty, stabilność i wzrost gospodarczy. Najbardziej obawiają się natomiast wzrostu cen.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-26 listopada. Wzięły w nim udział 1002 osoby.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro zmniejszy u nich skutki rosyjskich sankcji? Litwa spełniła wszystkie kryteria z Maastricht i wejdzie do strefy euro 1 stycznia.
Kto jeszcze do strefy euro? Bruksela ujawnia Komisja proponuje, aby Euroland został poszerzony o jeden z unijnych krajów.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)