Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Lotnisko w Modlinie nie zostanie zamknięte. Będzie nowa wieża kontroli lotów

10
Podziel się:

W miejsce wieży kontroli lotów w Modlinie, która może działać tylko do końca roku, stanie mobilny obiekt. Dzięki temu znika ryzyko, że port zostanie zamknięty do czasu wybudowania nowej wieży. To jednak rozwiązanie tymczasowe.

Nowa wieża kontroli lotów i powiększenie terminalu to najbardziej pilne inwestycje, które muszą zrealizować władze portu
Nowa wieża kontroli lotów i powiększenie terminalu to najbardziej pilne inwestycje, które muszą zrealizować władze portu (EAST NEWS)

Wieża kontenerowa, którą spółka postawiła w 2012 r., nie może być dłużej używana, gdyż wygasają warunki konieczne do jej eksploatacji. Wojewódzki nadzór budowlany już dwukrotnie przedłużał zgodę, ale ostateczny termin upływa z końcem roku – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Port miał za mało czasu na modernizację istniejącego obiektu. Bardzo długo trwało ustalanie, kto powinien sfinansować prace. Władze portu twierdziły, że jest to obowiązek Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) – ta jednak na początku 2018 r. wycofała się z planów budowy. Mówiono, że jest to decyzja wymierzona w marszałka Mazowsza Adama Struzika, dla którego lotnisko w Modlinie jest oczkiem w głowie (województwo ma prawie 1/3 udziałów w porcie).

Nowy szef PAŻP Janusz Janiszewski zapowiedział jednak, że nie wyobraża sobie, by lotnisko miało przestać działać w związku z brakiem odpowiedniego obiektu. Aby tymczasowo rozwiązać problem, Agencja na początku grudnia przekaże do Modlina mobilną wieżę kontroli ruchu. Po miesięcznym testowaniu przejmie zadania dotychczasowego, kontenerowego obiektu.

Zobacz także: Prezes LOT o prezesie Ryanaira. "Powinien poskromić swój język"

Janiszewski ma świadomość, że konieczne są też inwestycje, które ostatecznie rozwiążą kwestię wieży kontroli.

- Rozważane są różne warianty. To może być budowa stałej wieży. Nie wykluczamy jednak budowy zdalnej, z której ruch kontroluje się na odległość. To bezpieczne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w Europie i na świecie. Za kilka miesięcy zostanie zastosowane na lotnisku w Budapeszcie – powiedział.

Oprócz wieży, najpilniejszą inwestycją na lotnisku jest rozbudowa zatłoczonego terminalu. Trzeba też przebudować płytę lotniska, by wyznaczyć nowe miejsca dla samolotów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Wirus-Swirus
3 lata temu
I przyszedl wirus... i wiele lotnisk w calej Europie zostanie zamkniete!
Maria z Torun...
4 lata temu
Wielcy Patrioci, bracia Kaczyńscy zaslugują na to, aby mieć w Polsce centralne lotnisko Ich imienia.
Art. 7 ust. 3...
4 lata temu
Jakież to polskie! Nasze! Zamiana prowizorycznego kontenera obserwacyjnego na prowizoryczny mobilny kontener obserwacyjny. Czuć progres! Dobra zmiana. Sprawdzonym rozwiązaniem mobilnym byłby balon obserwacyjny. Mamy tradycje w tym temacie. W 1939 roku mieliśmy kilka batalionów balonów obserwacyjnych wyposażonych w aerostaty obserwacyjne, wyciągarki, tabor jezdny i chyba nawet w liny!
n. n.
4 lata temu
Gołębie będą miały na co robić.
f16
4 lata temu
i przylecą MiGi