Notowania

gospodarka
04.09.2017 20:12

Lotos odebrał pierwszy ładunek ropy z Kanady w swojej historii. Spółka stara się uniezależniać od ropy rosyjskiej

Jak informuje gdańska spółka, obecnie ok. 25 proc. ropy przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodzi z kierunku innego niż wschodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ostalski/REPORTER)
Lotos przekonuje, że uzależnianie się od jednego dostawcy nie jest ani racjonalne, ani bezpieczne.

Grupa Lotos odebrała w sobotę w Naftoporcie ładunek 100 tys. ton, czyli prawie 700 tys. baryłek ropy naftowej Hibernia z Kanady. To pierwsza dostawa ropy z Kanady w ponad 40-letniej historii rafinerii Grupy Lotos.

"Warto przypomnieć, że koncern prowadzi z amerykańskimi partnerami rozmowy, aby uzyskać taką mieszankę gatunków surowca, która będzie optymalnie dostosowana do potrzeb zakładu w Gdańsku" - napisano w komunikacie spółki.

Jak informuje gdańska spółka, obecnie ok. 25 proc. ropy przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodzi z kierunku innego niż wschodni.

Wideo: Kiedy skończy się ropa naftowa?

Lotos przypomina, że Gdańska rafineria była zbudowana w latach 70. do przerobu ropy bliskowschodniej, a dopiero w połowie lat 80. przestawiono ją na większy przerób gatunków ropy naftowej z ZSRR, a następnie Federacji Rosyjskiej.

Gdańska spółka podkreśla, że pod koniec lat 90. i w pierwszej dekadzie XXI wieku mieszanka REBCO, czyli ropa rosyjska dominowała na polskim rynku.

"Uzależnianie się od jednego dostawcy nie jest ani racjonalne, ani bezpieczne" - pisze spółka w komunikacie. "Dla Grupy LOTOS bardzo ważny jest ekonomiczny aspekt dywersyfikacji kierunków dostaw" - dodaje.

Według Lotosu biuro handlowe spółki co miesiąc przeprowadza kilkadziesiąt analiz różnych ofert zakupu ropy. W przypadku wielu z oferowanych na rynku gatunków przerób byłby nieopłacalny, mimo niskiej ceny, ale zmieszanie takiej ropy z inną daje szansę na dodatkowe korzyści.

Tagi: gospodarka, paliwa, przedsiębiorczość, pap, lotos, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2017

LOLEKBrawo Polacy!!!!!Chcieliście dobrobytu litr benzyny 7zl olej napędowy 5 zl a odpad gaz 3 zl macie demokracje.Ciekawe kto tu jest frajerem Putin czy … Czytaj całość

05-09-2017

sceptykDlaczego pan z Lotosu wspomniał o mieszaniu różnych gatunków ropy? Dlatego, ze kanadyjska jest bardzo kiepskiej jakości. Po to, żeby można ją było … Czytaj całość

04-09-2017

Ewaprosze porownac ceny, bo tak to nic nie wiadomo

Rozwiń komentarze (12)