Notowania

152 pracowników skarbówki straciło pracę. Pracowali w organach bezpieczeństwa

Powód? Przyznali się do pracy w organach bezpieczeństwa PRL

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Lustracja w skarbówce wzbudza kontrowersje

Wraz z pierwszym września ze skarbówki zostało zwolnionych 152 funkcjonariuszy i pracowników. Powód? Przyznali się do pracy w organach bezpieczeństwa PRL – cenzurze, Milicji Obywatelskiej lub Służbie Bezpieczeństwa.

Art. 144 eliminuje z pracy w Krajowej Administracji Skarbowej byłych pracowników organów bezpieczeństwa poprzedniego systemu zatrudnionych między 1944 a 1990 rokiem. Na mocy tego przepisu ustawy o KAS we wrześniu pracę straciła kolejna grupa pracowników skarbówki, którym wygasł stosunek pracy – donosi "Rzeczpospolita".

"Pracownicy KAS muszą bowiem spełniać najwyższe standardy moralne, ponieważ realizują jedno z kluczowych zadań dla stabilności finansowej państwa, czyli pobór podatków" – tłumaczy "Rz" biuro komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej.

W grupie tych 152 zwolnionych osób, 55 to funkcjonariusze, siedmioro to tzw. osoby nieobjęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń, czyli zatrudnione na specjalnych stanowiskach, np. doradców. Najwięcej, bo aż 90 zwolnionych osób, to członkowie korpusu służby cywilnej.

Bunt w skarbówce? Związkowcy chcą wyższych pensji

Jak pisze "Rz", lustracja tych pracowników wywołuje kontrowersje. Zdaniem Tomasza Ludwińskiego, przewodniczącego sekcji krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność, w ustawie celowo pozostawiono lukę, która miała ograniczyć skutki zapisu. Jaka? A mianowicie w ustawie nie ma żadnych sankcji za poświadczenie nieprawdy lustracyjnej – mówić wprost, pracę stracili ci, którzy się przyznali do pracy w SB, MO, Informacji Wojskowej, Głównym Urzędzie Kontroli Prasy, Publikacji i Widowiskach (cenzura) czy Urzędzie do Spraw Wyznań.

Zdaniem Ludwińskiego, chciano "ochronić dużą grupę osób". Potwierdza to Janusz Cichoń, poseł PO i były wiceminister finansów, pytany przez "Rz". – Znam przypadki osób, które pracowały w SB i nadal pracują w KAS. Nie zostały zlustrowane - przyznał.

Tagi: kas, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-10-2017

MRPan Piotrowicz jako poseł nie musi prezentować sobą najwyższych standardów moralnych?

05-10-2017

caritasa czy popełnili jakieś przestepstwo? czy praca w legalnych strukturach legalnego państwa jest przestępstwem? Nie ma przestępstwa bez ustawy- tylko … Czytaj całość

05-10-2017

weteranPrzyjdzie czas, że będą wywalać za przynależnosc do PiS. , Kiedy będą odbierać emerytury i opluwać miejsca spoczynku. Opamiętaj się PIsie. Szanujmy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (241)