Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Podniósł cenę leku na AIDS o 5000 proc. Teraz stanie przed sądem

73
Podziel się:

Martin Shkreli, były prezes firmy farmaceutycznej, który "zasłynął" gigantycznym podniesieniem ceny produkowanego leku, ratującego życie, stanie w przyszłym tygodniu przed sądem. Ale z zupełnie innego powodu.

Podniósł cenę leku na AIDS o 5000 proc. Teraz stanie przed sądem
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Martin Shkreli jest synem imigrantów z Albanii i Chorwacji. Zrobiło się o nim głośno we wrześniu 2015 r., kiedy założona przez niego firma Turing Pharmaceuticals przejęła markę Daraprim wraz z prawem do leku o tej samej nazwie, który w Stanach Zjednoczonych stosowany jest m.in. przy ratowaniu osób chorych na AIDS.

Przed przejęciem firmy, tabletka Daraprimu kosztowała 13,5 dolara. Shkreli zapowiedział, że cena wzrośnie do 750 dolarów za tabletkę, czyli o 5455 proc. Wywołało to oburzenie i protesty w USA, a sam Shkreli zyskał przydomek "najbardziej znienawidzonego człowieka w Ameryce".

Te kontrowersje nie mają jednak nic wspólnego z obecnymi zarzutami sądowymi. Rozprawa rozpocznie się 26 czerwca w sądzie federalnym Nowego Jorku. Dotyczyć będzie oszustw na rynku papierów wartościowych - podała CNN.

Zobacz także: Zobacz również: Medyczna marihuana coraz bliżej

Shkreli jest oskarżany przez prokuratora federalnego o zbudowanie piramidy finansowej (tzw. schemat Ponziego), za pomocą której pomiędzy 2009 a 2014 r. oszukał inwestorów na kwotę 11 mln dol.

Shrekli jest posądzony o złe zarządzanie pieniędzmi w swoich funduszach inwestycyjnych: Elea Capital, MSMB Capital, MSMB Healthcare, a także prezes Retrophin, firmie farmaceutycznej założonej w 2011 roku.

Prokuratorzy twierdzą, że Shrekli skłamał inwestorom z MSMB Capital i MSMB Healthcare o wynikach i aktywach funduszy inwestycyjnych oraz wykorzystywał pieniądze od Retrophin, aby spłacić inwestorów MSMB oraz własne kredyty osobiste i inne należności.

Jeśli zostanie skazany, 34-letni Shkreli może spędzić w więzieniu nawet 20 lat. Po aresztowaniu pod koniec 2015 r. zrezygnował z szefowania firmą Turing Pharmaceuticals.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
189
8 miesięcy temu
Witam,,chciałem tylko zapytać kiedy martin dokładnie wychodzi z ZK ,bo ja słyszałem że już we wrześniu tego roku.
eee
7 lat temu
Jeśli chodzi o samo podniesienie ceny leku to cóż, wolny rynek to jest w końcu. To jego produkty, więc może on o nim decydować.
AdolfH
7 lat temu
AIDS- choroba cpunów i prostytutek, powinien spalić recepture tego leku i wszystkie zapasy, HIV eliminuje ze społeczeństwa jednostki najmniej wartosciowe.
SS
7 lat temu
redaktorze, jak kopiujesz / wklejasz / używasz translatora to przynajmniej przeczytaj swoje poczynania po fakcie
iza
7 lat temu
KUMPEL RADZIWIŁŁA.
...
Następna strona