Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mbank
17.10.2016 15:28

Wyrok sądu ws. kredytów frankowych. Apelacja mBanku oddalona

"Niekorzystny wyrok w tej sprawie nie przesądza w sposób definitywny o racjach kredytobiorców i banku w szerszym spektrum" - uważa mBank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Sąd oddalił apelację mBanku od wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, który zasądził należności na rzecz 20 powodów - posiadaczy umów kredytów hipotecznych w CHF z oprocentowaniem ustalanym na podstawie parametrów rynków finansowych (sprawa tzw. starego portfela). W ocenie mBanku, są to pojedyncze sprawy połączone w jedną z przyczyn organizacyjnych i ekonomiki procesowej, a niekorzystny wyrok w tej sprawie nie przesądza w sposób definitywny o racjach kredytobiorców i banku w szerszym spektrum.

W ocenie banku, stanowisko przyjęte przez Sąd Okręgowy stanowi ocenę tych dwudziestu spraw i rezultat rozpoznania sprawy i rozstrzygnięcia o roszczeniach kredytobiorców w tym procesie.

"Niekorzystny wyrok w tej sprawie nie przesądza zatem w sposób definitywny o racjach kredytobiorców i banku w szerszym spektrum" - podał bank.

"Zwracamy uwagę na fakt, że w innych postępowaniach, co do tych samych lub bardzo podobnie sformułowanych roszczeń, stanowisko sądów było odmienne, zaś sprawy kończyły się wygraną banku. Takie decyzje podjął m.in. ten sam Sąd Okręgowy w Łodzi (sprawy: IIICa1706/15, IIICa967/15,IIICa 1046/15), oddalając analogiczne powództwa kredytobiorców. Wiele zatem zależy od okoliczności konkretnej sprawy" - napisał w stanowisku banku rzecznik prasowy Krzysztof Olszewski.

Na tej podstawie bank uważa, że z korzystnego dla kredytobiorców wyroku nie można wyciągnąć wniosku, że stanowisko kredytobiorców tzw. "starego portfela" w sporze z mBankiem jest z założenia zasadne, podkreślił.

We wrześniu br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przedstawił sądowi zajmującemu się pozwem konsumentów przeciwko mBankowi tzw. istotny pogląd, z którego wynika, że zakwestionowane klauzule są niedozwolone i nie wiążą klientów, a ponieważ nie jest możliwe wykonywanie umowy o kredyt bez tych postanowień, może to powodować nieważność całego kontraktu.

W 2013 r. klienci, którzy zaciągnęli w mBanku kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim złożyli pozew przeciwko bankowi. Kredytobiorcy zakwestionowali klauzule, które nieprecyzyjnie określały możliwość zmiany oprocentowania pożyczki. W 2015 r. sąd pierwszej instancji uznał, że klauzula nie była abuzywna. W uzasadnieniu stwierdził m.in., że konsumenci nie wykazali, czy w wyniku zmiany oprocentowania ponieśli szkodę. Podano wówczas, że po złożeniu apelacji sprawa jest rozpatrywana przez sąd drugiej instancji.

Tagi: mbank, giełda, wiadomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, czołówki, banki, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2016

Uczciwy kredytobiorcaBez jaj we frankach i tak mają taniej niż w złotówkach, tylko płaczą i płaczą bez jaj tyle osób ma kredyt w złotówkach i nie płacze jak ci … Czytaj całość

18-10-2016

drto wstyd, żeby podpisać coś co jest wyrokiem na niemal całe życie i nie zadbać o należyte przeczytanie, policzenie i przemyślenie zanim złoży się … Czytaj całość

17-10-2016

MIKALAĆ BANKSTERÓW ILE WLEZIE, NIE BRAĆ JEŃCÓW, NA PLASTERKI DZIADÓW !!!!!! BRAWO SĄDY POLSKIE !!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (50)