Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel obiecuje Ukrainie wsparcie w odbudowie gospodarki

0
Podziel się:

Kanclerz podkreśliła, że na Ukrainie przeprowadzono już znaczne przedsięwzięcia reformatorskie, np. w dziedzinie walki z korupcją.

Merkel obiecuje Ukrainie wsparcie w odbudowie gospodarki
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w środę spotkała się w Berlinie z ukraińskim premierem Arsenijem Jaceniukiem, obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w odbudowie gospodarki.

Kanclerz podkreśliła, że na Ukrainie przeprowadzono już znaczne przedsięwzięcia reformatorskie, np. w dziedzinie walki z korupcją. Jej zdaniem zwiększa to możliwości pozyskiwania zagranicznych inwestycji.

Merkel wezwała do pełnej realizacji uzgodnionego w Mińsku planu pokojowego dla wschodniej Ukrainy, ogarniętej konfliktem z prorosyjskimi separatystami. Powiedziała, że "z pewnością zrobiło się tam spokojniej", ale że rozejm nie jest jeszcze w pełni wprowadzony w życie. Wskazała na niedostateczną transparentność uzgodnionego wycofywania broni ciężkiej.

Występując na wspólnej konferencji prasowej z niemiecką kanclerz, Jaceniuk podkreślił, że na wschodzie Ukrainy separatyści wspierani przez rosyjskich żołnierzy wciąż walczą, choć na mniejszą skalę. Powiedział, że od 15 lutego, kiedy weszło w życie porozumienie mińskie, zginęło 75 ukraińskich żołnierzy, a wielu zostało rannych.

Jaceniuk oświadczył, że rząd w Kijowie opowiada się za przeprowadzeniem wkrótce wyborów na obszarach Ukrainy kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Dla Kijowa te wybory są ważne, "ponieważ partnerem do rozmów będą dla nas pochodzące z wyboru tamtejsze władze" - podkreślił. Dodał, że aby do tego doszło, potrzebny jest "rzeczywisty rozejm".

Szef ukraińskiego rządu podziękował niemieckiej kanclerz za wsparcie starań o realizację porozumienia z Mińska.

Wcześniej w środę Jaceniuk uczestniczył w debacie zorganizowanej w Fundacji Konrada Adenauera. Powiedział tam m.in., że Ukraina ma nadzieję na większe wsparcie Zachodu w jej konflikcie z Rosją. Podkreślił, że chodzi także o odstraszanie militarne, przy czym zastrzegł, że nie oznacza to, iż stawia on na militarne rozwiązanie konfliktu - informuje agencja dpa.

Prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi szef ukraińskiego rządu zarzucił, że wciąż mocno tkwi on w "radzieckim sposobie myślenia".

Czytaj więcej w Money.pl
Kanclerz Merkel żąda od Putina wyjaśnień! Chodzi o najnowsze doniesienia o wtargnięciu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
Kanclerz Niemiec z oficialną wizytą w Kijowie Angela Merkel będzie rozmawiać w Kijowie z prezydentem Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem.
Dla Merkel Ukraina wiciąż jest niepodległa Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)