Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Polacy kupują na potęgę. Sprzedaż detaliczna rośnie w szybkim tempie

Setki miejsc pracy. Miele buduje fabrykę pod Łodzią

Setki miejsc pracy. Miele buduje fabrykę pod Łodzią

Miele od ponad 100 lat oferuje urządzenia AGD. Fot. Pixabay/Domena publiczna
Miele od ponad 100 lat oferuje urządzenia AGD.

Miele chce rozpocząć budowę pierwszego etapu nowej fabryki pralek w gminie Ksawerów pod Łodzią wiosną przyszłego roku. Pracę znajdzie w niej 350 osób. Produkty z tego zakładu mają zostać wprowadzone na rynek w 2020 roku.

Mniej więcej wtedy spółka podejmie też decyzję o realizacji kolejnych etapów inwestycji - poinformował członek zarządu Miele Technika Sven Schumacher. Według niego zdecydowana większość produkcji zakładu pójdzie na eksport, ale firma widzi potencjał także w polskim rynku.

Zobacz też: Nadchodzi rewolucja, która zmiecie wiele zawodów z powierzchni ziemi?

 

 

Miele w Łodzi

- Dziś otrzymaliśmy zezwolenie na prowadzenie działalności w Łódzkiej SSE. Za kilka dni kupujemy działkę i w następnym roku od kwietnia-maja rozpoczynamy budowę, która potrwa - łącznie z wyposażaniem - ponad 2 lata. Później będzie produkcja próbna i wejście na rynek nowego wyrobu w 2020 r. - powiedział Schumacher.

Wyjaśnił, że po I etapie budowy fabryki, w którym nakłady inwestycyjne sięgną 50 mln euro, moce produkcyjne osiągną 250 tys. pralek rocznie.

- W ciągu 2-3 lat od dziś, gdy będziemy kończyli I etap, będziemy mogli coś powiedzieć o realizacji kolejnych etapów. To będzie w dużym stopniu zależało od potrzeby dalszego zwiększania mocy produkcyjnych - wyjaśnił członek zarządu.

Podkreślił, że zdecydowana większość produkcji będzie sprzedawana za granicę, jednak firma widzi potencjał także na polskim rynku.

- Mamy spółkę dystrybucyjną w Polsce i nowa pralka uzupełni jej paletę. Mamy świadomość, że polskie społeczeństwo będzie się w przyszłych latach bogaciło i możliwości zakupowe będą się zwiększać. To jest też jeden z ważnych elementów, że ten rynek lokalny jest jakąś nadzieją i potencjałem dla naszego zakładu. Niemniej zdecydowana większość będzie wyjeżdżała na centralny magazyn do Niemiec i stamtąd będzie dystrybuowana z innymi produktami z naszej palety do poszczególnych firm dystrybucyjnych, których mamy ponad 50 na całym świecie - podsumował Schumacher.

Praca dla Polaków

W listopadzie Ministerstwo Rozwoju podało, że Miele rozpocznie w Polsce inwestycję, w ramach której zbuduje fabrykę kosztem ponad 200 mln zł i zatrudni w niej w I etapie 350 osób.

Miele od ponad 100 lat oferuje urządzenia AGD. W trakcie roku obrachunkowego 2016/2017, który zakończył się 30 czerwca 2017 roku, firma osiągnęła obrót w wysokości 3,93 mld euro (wzrost o 5,9 proc. r/r). Na swoim rodzimym rynku w Niemczech, firma zwiększyła się o 1,18 mld euro (wzrost o 6,8 proc.). Miele zatrudnia na całym świecie 19 465 osób, w tym 10 888 w Niemczech (stan na 30 czerwca 2017).

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
maciek
2017-11-15 22:19
Następna montownia nic nie wnosząca wszystkie zyski będą pompowane do sąsiadów z za Odry
RG
2017-11-15 19:39
I znów niemcy szukają siły roboczej za darmo jak w latach 40 ubiegłego wieku kiedy to byli panami na polskie ziemi
Prawdziwy Polak katolik
2017-11-15 13:57
Rząd powinien stanowczo zabronić budowy tej fabryki. Znów Niemcy wchodzą na siłę do naszego kraju. Niech sobie budują swoje fabryki u siebie, nam są oni nie potrzebni!
Pokaż wszystkie komentarze (50)