Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Mikrofirmy budowlane mogą dostać zwrot VAT do 15 dni. Ale jest haczyk

Mikrofirmy budowlane mogą dostać zwrot VAT do 15 dni. Ale jest haczyk

Deklarację najlepiej wysłać pocztę elektroniczną lub złożyć w urzędzie. Wysyłanie tradycyjną pocztą przedłuży cały proces Fot. Jacek Bereźnicki
Deklarację najlepiej wysłać pocztę elektroniczną lub złożyć w urzędzie. Wysyłanie tradycyjną pocztą przedłuży cały proces

Mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej będą mogli otrzymać zwrot VAT w terminie do 15 dni - informuje MF. Warunkiem szybszego zwrotu jest m.in. przekazanie ewidencji podatkowej w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika nadwyżka podatku.

Od początku roku usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Oznacza to, że sprzedaż usług budowlanych przez czynnego podatnika VAT następuje bez naliczenia tego podatku. To nabywca usługi nalicza VAT od takiej transakcji.

Zobacz też: "Wyłudzili 60 mln zł". Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

Zgodnie z wypowiedzią wiceministra, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego z końca czerwca, zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, czyli nawet do 15 dni, nie czekając na upływ 25 lub 60-dniowego terminu zwrotu wynikającego ze złożonej deklaracji VAT.

- Skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w tym terminie zostanie zweryfikowana prawidłowość tego zwrotu - zastrzega ministerstwo finansów.

Oznacza to, że mikroprzedsiębiorca, który działa w branży budowlanej i chce otrzymać zwrot w terminie 15 dni, powinien dobrowolnie przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku, przesłać deklarację VAT drogą elektroniczną lub złożyć ją bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Wysyłanie deklaracji pocztą wpływa na czas jej obsługi.

Według MF podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. - Działania takie ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości zweryfikowania złożonego rozliczenia. Umożliwiając szybszą weryfikację, mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej wpływają na swoją płynność finansową, poprzez wcześniejsze otrzymanie zadeklarowanego zwrotu - czytamy w komunikacie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Ja
2017-08-19 21:23
Teraz budowlanka a za parę miesięcy jaka branża? Oczywiście dobre zmiany ......
Łoś
2017-08-19 12:22
wraca komuna - sam musisz udowodnić że nie jesteś łosiem - a prezes oceni czy wystarczająco nie jesteś łosiem czy tylko trochę nie jesteś łosiem
Mm
2017-08-18 20:44
Jak można pisać skoro się nie myśli?
Pokaż wszystkie komentarze (4)