Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
mObywatel nie może zastąpić dowodu. Urzędnik go honorujący łamie prawo

mObywatel nie może zastąpić dowodu. Urzędnik go honorujący łamie prawo

W niektórych urzędach za sprawą aplikacji udaje się załatwić np. meldunek. Fot. DAREK REDOS/REPORTER/EAST NEWS
W niektórych urzędach za sprawą aplikacji udaje się załatwić np. meldunek.

Już 42,3 tys. Polaków zainstalowało na swoich smartfonach rządową aplikację mObywatel. W niektórych urzędach za jej sprawą udaje się załatwić np. meldunek. Kłopot w tym, że to niezgodne z przepisami.

mTożsamość, czyli rodzaj smartfonowego dowodu osobistego, to pierwsza funkcja dostępna dzięki aplikacji mObywatel. Wkrótce, jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji w pojawią się nowe mDokumenty - na przykład mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

Jak pisaliśmy w money.pl, ma ona umożliwić potwierdzenie swojej tożsamości bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego innemu obywatelowi. Jednak zgodnie z przepisami nie może zastąpić dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

mDokumenty - nowa aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji. Dowód osobisty w smartfonie:

 

 

Tyle w teorii, bowiem, jak sprawdził "Dziennik Gazeta Prawna", w niektórych urzędach jest on honorowany niemal na równi z dowodem osobistym. Tak stało się w choćby w Szczecinie, gdzie okazanie się aplikacją umożliwiło zameldowanie się. Podobnie w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu urzędnicy zapewnili, że posługując się aplikacją interesanci załatwią sprawy.

Jak przypomina DGP, ustawa, która ma umożliwić cyfrową weryfikację tożsamości za pośrednictwem aplikacji mObywatel wciąż nie jest gotowa. Resort Cyfryzacji zakłada ukończenie prac legislacyjnych dopiero w pod koniec II kwartału 2018. Do tego czasu jedynie tradycyjny dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo.

urząd, ministerstwo cyfryzacji, mobywatel, mtożsamość
Czytaj także
Polecane galerie
jak to jest
2018-02-15 00:47
Przejąć trybunał konstytucyjny, telewizję itp. to rach-ciach, nocne obrady i ustawa wyczarowana. A ułatwić życie obywatelom - "trzeba czekać, ustawy jeszcze nie ma"
ad
2018-02-14 16:08
Apropos ePuap.
Ostatnio zgłaszałem przez ePuap zbycie pojazdu. Po kilku dniach przyszło LISTEM POLECONYM ZA ZWROTKĄ info z powiatu, że to zrobiłem. Gdzie tu sens?
BOBBY BROWN
2018-02-14 14:57
Nic nowego,tak jak wszystko co produkuje p i s nie trzyma sie kupy..Normalny czlowiek czeka juz kiedy tylko ta armia socjalizmu wreszcie odejdzie,szkoda tylko tych 4 lat zastoju i naprawa kraju po nich bedzie tez potrzebowac nie malo czasu..
Pokaż wszystkie komentarze (10)