Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

mObywatel nie może zastąpić dowodu. Urzędnik go honorujący łamie prawo

11
Podziel się:

Już 42,3 tys. Polaków zainstalowało na swoich smartfonach rządową aplikację mObywatel.

W niektórych urzędach za sprawą aplikacji udaje się załatwić np. meldunek.
W niektórych urzędach za sprawą aplikacji udaje się załatwić np. meldunek. (DAREK REDOS/REPORTER/EAST NEWS)

W niektórych urzędach za jej sprawą udaje się załatwić np. meldunek. Kłopot w tym, że to niezgodne z przepisami.

mTożsamość, czyli rodzaj smartfonowego dowodu osobistego, to pierwsza funkcja dostępna dzięki aplikacji mObywatel. Wkrótce, jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji w pojawią się nowe mDokumenty - na przykład mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

Jak pisaliśmy w money.pl, ma ona umożliwić potwierdzenie swojej tożsamości bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego innemu obywatelowi. Jednak zgodnie z przepisami nie może zastąpić dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

Zobacz także: mDokumenty - nowa aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji. Dowód osobisty w smartfonie:

Tyle w teorii, bowiem, jak sprawdził "Dziennik Gazeta Prawna", w niektórych urzędach jest on honorowany niemal na równi z dowodem osobistym. Tak stało się w choćby w Szczecinie, gdzie okazanie się aplikacją umożliwiło zameldowanie się. Podobnie w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu urzędnicy zapewnili, że posługując się aplikacją interesanci załatwią sprawy.

Jak przypomina DGP, ustawa, która ma umożliwić cyfrową weryfikację tożsamości za pośrednictwem aplikacji mObywatel wciąż nie jest gotowa. Resort Cyfryzacji zakłada ukończenie prac legislacyjnych dopiero w pod koniec II kwartału 2018. Do tego czasu jedynie tradycyjny dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Anonymous
4 lata temu
Nie rozumiem dlaczego nie można się wyprodukować mobywatelem skoro tam i na plastiku są te same dane. To absurd.
jak to jest
6 lat temu
Przejąć trybunał konstytucyjny, telewizję itp. to rach-ciach, nocne obrady i ustawa wyczarowana. A ułatwić życie obywatelom - "trzeba czekać, ustawy jeszcze nie ma"
ad
6 lat temu
Apropos ePuap. Ostatnio zgłaszałem przez ePuap zbycie pojazdu. Po kilku dniach przyszło LISTEM POLECONYM ZA ZWROTKĄ info z powiatu, że to zrobiłem. Gdzie tu sens?
BOBBY BROWN
6 lat temu
Nic nowego,tak jak wszystko co produkuje p i s nie trzyma sie kupy..Normalny czlowiek czeka juz kiedy tylko ta armia socjalizmu wreszcie odejdzie,szkoda tylko tych 4 lat zastoju i naprawa kraju po nich bedzie tez potrzebowac nie malo czasu..
Ostrożny
6 lat temu
I znowu robicie coś niby dla ludzi a tak naprawdę korzystają na tym przestępcy - więc tak naprawdę dla kogo to jest stworzone? Ludzie a co to za problem nosić ze sobą dowód? W Bankach i innych instytucjach od razu zwiększy się ilość pobranych kredytów, sprzedaży własności (bez wiedzy prawowitego właściciela) Za 2 lata wejdzie ustawa, że wystarczy oświadczyć, że ja to ja (co niekoniecznie zgodne jest z prawdą).