Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Obrony Narodowej zaatakowane przez hakerów? Żądają 50 tys. dol. okupu

238
Podziel się:

Grupa hackerów grozi MON. Żąda od ministerstwa 50 tys. dolarów.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaatakowane przez hakerów? Żądają 50 tys. dol. okupu

Grupa, która w zeszłym tygodniu zaatakowała serwery Netii, znów działa. Tym razem twierdzi, że włamała się na serwery MON i wykradła stamtąd dane. Ministerstwo na razie analizuje sytuację.

Aktualizacja 19:48

Jak podał serwis Niebezpiecznik.pl, który pierwszy poinformował o włamaniu, do kradzieży danych przyznaje się Pravyy Sector - grupa hakerów, która niedawno opublikowała w internecie dane klientów Netii.

Resort nie potwierdza ani nie zaprzecza. - Kierownictwo ministerstwa jest poinformowane o sytuacji. Komunikatu w sprawie publikacji o ataku hakerów należy się spodziewać jutro - usłyszał money.pl w Centrum Operacyjnym Ministra Obrony Narodowej.

Tymczasem Łukaszowi Woźnickiemu, dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" udało się potwierdzić, że dane zamieszczone w internecie są autentyczne.

Opublikowana przez hakerów ankieta personalna chorążego WP jest prawdziwa. Udało mi się dodzwonić. Odebrała żona pic.twitter.com/pbL6a6exh7

"Chorąży z ankiety hakerów: To ankieta którą wypełniają żołnierze przed misją zagr. A ja byłem w Iraku i Afganistanie" - głosi jego kolejny tweet.

Prawy Sektor to nazwa nacjonalistycznego ugrupowania na Ukrainie. Nie ma jednak żadnych dowodów na ich związek z hakerami, a grupy cyberprzestępców znane są z podszywania się pod inne instytucje czy stowarzyszenia.

Plik XSL, który opublikowano w sieci, może sugerować, że Pravyy Sector uzyskał dane z Ministerstwa Obrony Narodowej. Grupa ujawniła wewnętrzne nazwy komputerów, ich systemy operacyjne, ścieżki LDAP oraz czasy ostatnich logowań - również tych błędnych.

Jak wynika z relacji serwisu Niebezpiecznik.pl mogło dojść także do wykradzenia plików - w tym zdjęć i formularzy z danymi osobowymi, które pochodzą z komputerów wojskowych.

Hakerzy zaprezentowali na swoim profilu twitterowym zdjęcie jednego z wykradzionych formularzy. Może to być podanie do służby w PRISM, czyli amerykańskim programie szpiegowskim zarządzanym przez amerykańską agencję bezpieczeństwa narodowego (NSA).

Send money to:
BENEFICIARY: DONIK ROMAN
ACCOUNT: 5168742013565639
BANK OF BENEFICIARY: PRIVATBANK
SWIFT CODE: PBANUA2X

-- Pravyy Sector (@pravsector) 14 lipca 2016

Grupa hakerów szantażuje na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej i żąda 50 tys. dolarów - płatnych w bitcoinach. Jeśli ich nie dostanie, grozi upublicznieniem danych.

This last warning and if the Polish Gov. dnt pay us $50k we will publish all the logs in public within few hours

-- Pravyy Sector (@pravsector) 14 lipca 2016

W ubiegłym tygodniu ta sama grupa wykradła dane klientów Netii. Hakerzy mieli uzyskać w ten sposób imiona i nazwiska klientów, ich adresy i numery telefonów. O sprawie pisaliśmy już wcześniej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(238)
lew1310
7 lat temu
Szanowny autorze czy tak trudno napisac o ktore MON chodzi- polskie , ukrainskie czy moze Wybrzeza Kosci Sloniowej? A ten chorazy to pewnie z Wirtualnej Polski.
eaedqw
7 lat temu
Antoni kazał ustawić takie dane dostępowe - login: admin, hasło: admin.
Zbigniew
7 lat temu
Wyłudzanie jest WSZĘDZIE karalne. Czy nie można tych cwaniaków skasować przy pomocy policji? Pożadane było by też wprowadzenie kar wiezienia za włamywanie się na czyjes strony plus kary finansowe.
hfdncgvjng
7 lat temu
odciac ukraincow od internetu! dopuki jest u nich wojna, nie mozna pozwalac im penetrowac polskich instytucji.
dolnyśląsk
7 lat temu
Polskie urzędy i instytucje są dokładnie spenetrowane przez Ukraińców i ich organizacje !
...
Następna strona