Notowania

auto elektryczne
26.10.2016 13:04

Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia/ambrozinio)

W centrum Warszawy na parkingu przed Ministerstwem Rozwoju znajduje się wystawa pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych. W sumie można podziwiać 22 modele niemal wszystkich tego typu samochodów. Usytuowanie wystawy nieprzypadkowe - rząd zamierza przekonać Polaków, by decydowali się na pojazdy elektryczne.

- Samochody osobowe są drogie, ale zachęcamy do podróży autobusami elektrycznymi, tak żeby w miastach było ciszej i czyściej - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że zachodnie koncerny samochodowe decydują się na ulokowanie swoich linii produkcyjnych, a coraz częściej także instytutów badawczo-rozwojowych w Polsce.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś powiedział, że klasyczne samochody tak szybko z ulic nie znikną. Jest jednak grupa klientów, która na auta elektryczne się decyduje, mimo niedogodności wynikających z częstego ładowania. Do tego dochodzą samochody dostawcze i autobusy miejskie, których z roku na rok w Polsce przybywa.

Ministerstwo energii zamierza na początku listopada ogłosić konkurs na karoserię pierwszego polskiego samochodu elektrycznego, który w 60 procentach ma się składać z polskich części. We wrześniu Ministerstwo Energii przyjęło Plan Rozwoju Elektromobilności, który zakłada że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych, w tym pojazdy komunikacji miejskiej.

PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea i Energa poinformowały, że powołały spółkę ElectroMobility, której celem ma być rozwój elektromobilności, w tym produkcja samochodów elektrycznych.

Oprócz wystawy, Ministerstwo Rozwoju i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przygotowały konferencję "Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki", która odbywa się w gmachu resortu.

Tagi: auto elektryczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2016

HMŻałosny wizjoner miliona Melexów, przeprowadzki londyńskiego City do Warszawy i osiedlowych elektrowni jądrowych brnie w oszołomstwo jak przecinak

26-10-2016

qwertyObecny rząd przynajmnie coś robi dla środowiska i przemsyłu. Rząd PO-PSL nic nie robił w tej kwestii a podnosząc akcyzę na olej opałowy zachęcił … Czytaj całość

26-10-2016

BateryjkaHura!!! Będziemy mieli polską karoserię. Z resztą jakoś to będzie

Rozwiń komentarze (16)