Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Ukrainie ofensywa, a Putin grozi światu

0
Podziel się:

Prezydent Rosji zapowiedział, że nie zmieni swojej polityki. W Donbasie trwa kontratak na pozycje rosyjskich terrorystów.

Na Ukrainie ofensywa, a Putin grozi światu
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że jego kraj utrzyma niezależną politykę zagraniczną pomimo nacisków, które określił jako _ zmieniające się otoczenie międzynarodowe _. Słowa te skierował w telegramie z okazji oficjalnego dnia dyplomaty. Tymczasem na froncie rozgorzały ostre walki. Ukraińska Gwardia Narodowa rozpoczęła ofensywę przeciw prorosyjskim separatystom w pobliżu strategicznego miasta portowego Mariupol.

W telegramie do dyplomatów Putin podkreślił wagę skutecznej pracy MSZ i placówek Rosji na świecie. _ Jest to gwarancją, że Federacja Rosyjska - bez względu na to, jaką presję się na nas wywiera - będzie nadal prowadzić niezależną politykę zagraniczną w celu wsparcia fundamentalnych interesów naszego narodu i w zgodzie z bezpieczeństwem i stabilnością globalną _ - oświadczył Putin.

Dzień pracownika służby dyplomatycznej wprowadzony został z jego inicjatywy w 2002 roku.

Życzenia, za pośrednictwem strony internetowej MSZ Rosji, skierował do dyplomatów także szef resortu Siergiej Ławrow. Ocenił, że zaistniała na świecie _ niełatwa sytuacja _ w efekcie procesów z ostatnich dwóch dekad. Polega ona na sprzeczności _ między obiektywnym procesem kształtowania się prawdziwie policentrycznego, demokratycznego, równoprawnego systemu międzynarodowego i z drugiej strony, dążeniem tzw. +historycznego Zachodu+, by za wszelką cenę utrzymać swoją dominującą pozycję na świecie, na szkodę interesów wszystkich innych krajów _.

Ławrow zapewnił, że Rosja stanowczo opowiada się za _ potrzebą poszanowania prawa międzynarodowego _. Jeśli chodzi o kryzys ukraiński, to _ chcemy pomóc w uregulowaniu go wyłącznie na drodze politycznej _ - oznajmił. Powtórzył postulat Rosji, że powinno to nastąpić w drodze _ bezpośredniego dialogu _ pomiędzy władzami w Kijowie i prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zatwierdzili w poniedziałek decyzję o rozszerzeniu listy osób i firm z Rosji objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z konfliktem na Ukrainie. Jest to konsekwencją nasilenia walk na wschodniej Ukrainie i ostrzelania przez prorosyjskich separatystów miasta Mariupol. UE postanowiła jednak odłożyć wdrożenie decyzji o sankcjach w oczekiwaniu na wyniki środowego szczytu przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec w Mińsku.

Ofensywa w Donbasie

Ukraińska Gwardia Narodowa rozpoczęła ofensywę przeciw prorosyjskim separatystom w pobliżu strategicznego miasta portowego Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Sekretarz Rady Ołeksandr Turczynow _ przebywa w pobliżu Mariupola, gdzie jednostki (podlegającej ukraińskiemu MSW) Gwardii Narodowej przełamały linię obrony wroga i prowadzą ofensywę _ - poinformowała RBNiO na swojej stronie internetowej.

Ochotniczy batalion _ Azow _ poinformował w mediach społecznościowych, że również uczestniczy w rządowej ofensywie i wyparł separatystów z kilku wiosek położonych na północny wschód od Mariupola, zmuszając ich do wycofania się w stronę granicy z Rosją.

W poniedziałek rzecznik RBNiO Andrij Łysenko informował, że w ostatnich dniach z Rosji przerzucono na Ukrainę około 1,5 tysiąca żołnierzy i ponad 300 sztuk sprzętu wojskowego, a kolumny rosyjskich pojazdów z żołnierzami udały się w kierunku miast: Ługańsk, Debalcewe i Antracyt. W sobotę inny przedstawiciel RBNiO Wołodymyr Polowyj uprzedzał, że oddziały prorosyjskich separatystów szykują się do uderzenia na ukraińskie siły rządowe w okolicach miast Debalcewe i Mariupol.

Położony nad Morzem Azowskim Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią od ubiegłego roku Krymem. 24 stycznia w ostrzale miasta przez separatystów zginęło 30 osób, co wraz z nasileniem walk na wschodzie Ukrainy skłoniło Unią Europejską do podjęcia decyzji o objęciu sankcjami wizowymi i finansowymi kolejnych 19 osób.

We wtorek odbędzie się w Mińsku spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Rosja, Ukraina), a dzień później, również w białoruskiej stolicy - kolejne spotkanie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja Unii w sprawie nowych sankcji wobec Rosji Do _ czarnej listy _ mają być dopisani kolejni Rosjanie. Sankcjami zostało objętych też 9 firm i organizacji.
Zachód nie wyklucza interwencji na Ukrainie Naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove mówi o możliwość wysyłania broni i sprzętu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)