Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Norwegia najszczęśliwszym krajem świata

30
Podziel się:

Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu.

Norwegia najszczęśliwszym krajem świata

Norwegia wyprzedziła Danię w rankingu najszczęśliwszych państw świata - głosi opublikowany w poniedziałek World Happiness Report. Wezwano państwa do budowania zaufania społecznego i równości w celu polepszenia dobrego samopoczucia obywateli.

Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy państw nordyckich - wynika z dokumentu opracowanego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywę ONZ zapoczątkowaną w 2012 roku. Najmniej szczęśliwe są państwa Afryki Subsaharyjskiej oraz Syria i Jemen. Raport obejmuje 155 krajów.

- Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu - powiedział agencji Reutera dyrektor SDSN i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ Jeffrey Sachs.

Celem raportu jest - jak tłumaczył - dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom naleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.

Wśród dziesięciu najszczęśliwszych państw świata, oprócz Norwegii i Danii, znalazły się: Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.

Niemcy uplasowały się na 16. pozycji, Wielka Brytania na 19., a Francja dopiero na 31. Stany Zjednoczone spadły o jedno oczko niżej w porównaniu z ubiegłym rokiem - na miejsce 14. - ze względu na nierówność, brak zaufania i korupcję. Działania ekonomiczne podejmowane przez administrację prezydenta Donalda Trumpa jeszcze sprawy pogorszą - uważa Sachs.

Na końcu rankingu figurują: Jemen, Sudan Południowy, Liberia, Gwinea, Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska.

Zestawienie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallupa i uwzględnia czynniki takie jak: realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich.

Pierwszy ranking najszczęśliwszych krajów opublikowano w 2012 roku. Od tego czasu pięć państw na świecie - Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela - utworzyło ministerstwa, których zadaniem jest promowanie szczęśliwości jako ważnego celu polityki społecznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Aga
7 lat temu
W Norwegii jesli masz prace najlepiej na platformmie, niczego ci nie zabraknie, kochaja cie banki. Dlaczego Norwedzy sa szczesliwi? Nie maja wymagan, nie szaleja potrafia sie dostosowac. Zmanierowana mlodziez bo wszedzie byli, wszystko widzieli, wszystko maja. Norweg mowi tylko o pieniadzach i gdzie wyjechal lub wyjedzie. Panstwo opiekuncze: tym bez pracy dodadza do czynszu, pradu i dorzuca do jedzenia. Zyje sie spokojnie. Polski wiejski sklep jest lepiej zaopatrzony niz miejski w Norwegi. Naprawde dziwny kraj, przyroda piekna.
sahara
7 lat temu
Dzięki PiSowi w Polsce też tak będziemy mieli i pogoda lepsza. Brawo PiS. Tylko trzeba raz na zawsze pogonić PO i inne gady, i zabrać im pieniądze z okradzionych Polaków.
Rym
7 lat temu
Na wsi zawsze mieszkało się spokojniej , Norwegię przerabiałem na oficjalnym kontrakcie i wcale nie jest tak słodko !
misiu
7 lat temu
to jedż tam i mieszkaj zobaczysz jaki będziesz szczęśliwy . co za bzdury Polacy są tam z musu w związku z pracą
arko
7 lat temu
Wszystko fajnie....ale ta pogoda...
...
Następna strona