Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prof. Dariusz Rosati dla money.pl: Uderzenie w Nord Stream 2 byłoby bardzo spektakularnym działaniem

- Działania wojskowe na tym etapie są wykluczone. Europa ma jednak argumenty i możliwości nacisku na Rosję. Uderzenie w Nord Stream 2 byłoby bardzo spektakularnym i adekwatnym działaniem - przekonuje na łamach money.pl prof. Dariusz Rosati. Jest przekonany, że blokada rosyjskiego gazociągu jest bardzo realna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER/EastNews)
prof. Dariusz Rosati, europoseł i były minister spraw zagranicznych

Otwarcie ognia do ukraińskich jednostek na Morzu Azowskim, przejęcie okrętów i zatrzymanie marynarzy przez rosyjską flotę zmieniło sytuację. – Tego nie da się zignorować – podkreśla w rozmowie z money.pl prof. Dariusz Rosati, europoseł i były minister spraw zagranicznych. - To jest pierwszy przypadek ataku pod flagą rosyjską na obcy kraj. To już nie są zielone ludziki i wojna hybrydowa, a otwarte złamanie prawa międzynarodowego i użycie siły w stosunkach z obcym suwerennym krajem. Europa musi coś zrobić - zaznacza.

Na obecnym etapie mówimy o dodatkowych sankcjach wobec Rosji albo rozszerzaniu dotychczasowych. - Jest kilka możliwości. Nord Stream 2 jawi się jako ta najbardziej oczywista możliwość. Sądzę, że jest to ruch dość prawdopodobny. Już przed incydentem na Morzu Azowskim mieliśmy rozłam w Niemczech dotyczący oceny tego projektu. Stanowisko rządu wynikało w dużym stopniu z układów koalicyjnych – stwierdza były minister spraw zagranicznych.

Teraz sytuacja uległa zmianie, mamy tego sygnały zarówno społeczne, jak i w prasie niemieckiej. - Tworzy się presja. Rząd w Berlinie musi jakoś zareagować – podkreśla. Dodaje również, że poza sankcjami, nie bardzo są inne instrumenty, które Europa mogłaby zastosować wobec Rosji.

- Działania wojskowe są wykluczone na tym etapie. Można wzmacniać zdolności obronne Ukrainy. Stany Zjednoczone już to robią, Europa wciąż się waha, ale nad tym pracujemy - zaznacza europoseł.

Ale jego zdaniem Europa wciąż ma argumenty i możliwości skutecznego nacisku. - W zanadrzu są jeszcze sankcje w sektorze finansowym. To byłoby bardzo dotkliwe dla Rosji, do tej pory tego nie zastosowano - podkreśla. - To by oznaczało naprawdę poważne utrudnienia w prowadzaniu biznesu dla Federacji Rosyjskiej. Odcięcie rachunków korespondencyjnych, to jak odcięcie tlenu dla systemu finansowego Rosji. Nie wiem, czy jest gotowość w UE do sięgnięcia po ten instrument, sądzę, że nie jest to ten etap. Natomiast uderzenie w Nord Stream 2 jest bardzo spektakularnym, ale i adekwatnym działaniem, które byłoby dziś do zaakceptowania przez Wspólnotę – przekonuje na łamach money.pl.

Zobacz też: Marek Jakubiak apeluje do rządu ws. konfliktu Ukraina-Rosja:

Rodzi się jednak pytanie, czy groźba kolejnych sankcji robi jeszcze wrażenie na Władimirze Putinie? - Sankcje wywierają pożądany wpływ. Ideą sankcji jest podniesienie kosztów prowadzenia agresywnej polityki przez Federację Rosyjską – zaznacza prof. Rosati.

Jak przekonuje, mimo powszechnej opinii, sankcje robią wrażenie na Moskwie, a dowodem na to ma być narastające, również w kręgu wewnętrznym - na Kremlu, zniecierpliwienie i świadomość, że stała konfrontacja z Zachodem nie misi się opłacać.

- Sankcje są jednak instrumentem, którego efekty widoczne są po dłuższym czasie. Inna kwestia, że powinny być silniejsze, aby szybciej skłonić Rosję, by usiadała do stołu negocjacyjnego – zaznacza prof. Rosati.

Kłopot w tym, czy Europa zjednoczy się i będzie mówić jednym głosem. Jak przyznaje prof. Dariusz Rosati, w Radzie jest kilka krajów, które są niechętne sankcjom. Wręcz gotowe były je znosić. - W tej chwili nawet rząd włoski, węgierski, grecki czy cypryjski w kontekście sytuacji, do której doszło, nie może mówić o ich zniesieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: konflikt rosja-ukraina, nord stream 2, blokada, sankcje na rosję, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2018

krkNie przeczytałem tych mądrości do końca, bo ten facet zwyczajnie odleciał i nie wie o czym mówi. Powtarza slogany wypracowane przez specjalistów od PR … Czytaj całość

28-11-2018

bkb2Czerwona zaraza nie może nic zrobić i zaczyna się przyłączać do głównego nurtu Rządu.... Tymczasem Jarosław Kaczyński konsekwentnie pozbawia … Czytaj całość

28-11-2018

plNie zablokują budowy Nord Stream 2 ponieważ Niemcy mają w tym duży interes a Polska może pomachać tylko szabelką tak jak najlepiej umie

Rozwiń komentarze (14)