Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe drogi w Polsce. Wykonawcy trzech odcinków S19 wybrani

Nowe drogi w Polsce. Wykonawcy trzech odcinków S19 wybrani

Łącznie mają powstać 33 km trasy S19 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. TOMASZ HOLOD / Polska Press / EastNews
Łącznie mają powstać 33 km trasy S19 (zdjęcie ilustracyjne).

Wybrane zostały najkorzystniejsze oferty na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19 od końca obwodnicy Kraśnika do granicy województwa lubelskiego z podkarpackim. Łącznie będzie to 33 km drogi.

Jeśli w ciągu 10 dni nie wpłyną odwołania, to po zakończeniu kontroli prowadzonej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych będzie można podpisać z wyłonionymi wykonawcami umowę na zaprojektowanie i budowę - poinformowała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Najkorzystniejszą ofertę na odcinek od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ - o długości około 18 km - złożyło konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Zaproponowało cenę blisko 390 mln zł brutto.

To samo konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę, z ceną 183,5 mln zł brutto, na 8-kilometrowy odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie, na granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Natomiast na odcinek stanowiący obwodnicę Janowa Lubelskiego o długości około 7 km najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mota-Engil Central Europe. Cena - 148,5 mln zł brutto.

Zobacz też, jak rozeszły się pieniądze w ramach programu Mieszkanie dla Młodych:

Wszystkie odcinki mają być zrealizowane w ciągu 34 miesięcy, bez wliczania w ten czas okresów zimowych podczas realizacji robót (od 15 grudnia do 15 marca). Drogi będą objęte gwarancją przez 10 lat.

Nadal trwa też przetarg na 42-kilometrowy fragment S19 od obwodnicy Lublina do Kraśnika. Zadanie zostało podzielone na trzy części. Do 19 firm, które przeszły pierwszy etap postępowania, wysłano zaproszenia do składania ofert cenowych. Umowy z wykonawcami mają być podpisane jeszcze w tym roku.

Trwa także postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej na ponad 81 km S19 od węzła Lubartów (woj. lubelskie) do granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. Wykonanie dokumentacji projektowej podzielono na trzy części, z których każda obejmuje po dwa odcinki trasy.

Oferty złożyło dziewięć firm. Wybrani wykonawcy będą mieli 23 miesiące na zrealizowanie koncepcji programowej i dokumentacji.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ-południe we wschodniej części Polski i stanowić część międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jan
2017-11-19 10:04
S19 jednopasmowa??? Na odcinku sokołowskim jest tragedią. Jak to ma być droga o dużych przepustowościach, skoro jest jeden pas?
Ledwo otwarty odcinek i KICHA.
Dawid
2017-08-23 11:40
Tak się zastanawiam czy już urzędnicy myślą czy dalej są na etapie jednokomorowym , takie wielkie halo z S19 a moze zamiast 3 pasmowej drogi warto pomyslec o normalnej autostradzie? Kosztowo wyjdzie podobnie a przynajmniej droga bedzie jaka powinna być , trzeba mieć sieczke zamiast glowy aby budować droge o mniejszej przepustowości gdy ilość pojazdów rośnie lawinowo, nie wspomnę juz o tym że to ma byc trasa międzynarodowa , podczas gdy na swicie buduję się szescio pasmowe autostrady u nas sukcesem jest budowa 3 pasmowej drogi ktora zaraz bedzie zakorkowana
janek
2017-08-22 21:54
widząc szybkość budowy dróg z południa na północ Polski uważam,że należyrozwijać intensywnie hodowlę koni.Transport będzie przyjemny,ekologiczny i cała Europa do nas przyjedzie
Pokaż wszystkie komentarze (28)