Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe sankcje ONZ wobec Korei Płn. Trump: "to tylko mały krok"

Nowe sankcje ONZ wobec Korei Płn. Trump: "to tylko mały krok"

Nowe restrykcje ONZ ograniczają m.in. dostawy ropy naftowej do Korei Płn. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Nowe restrykcje ONZ ograniczają m.in. dostawy ropy naftowej do Korei Płn.

Sankcje ONZ wobec Korei Płn. to tylko kolejny mały krok - powiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do nałożenia w poniedziałek na Pjongjang nowych restrykcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

- Myślimy, że jest to tylko kolejny mały krok, a nie wielka sprawa - oznajmił Trump dziennikarzom w Białym Domu. - To nic w porównaniu z tym, co w końcu będzie musiało się wydarzyć - dodał.

Korea Północna świętuje detonację pocisku. Zobacz wideo:


Trump przyznał również, że dyskutował z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem na temat głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i obaj nie byli pewni, czy nowe sankcje ONZ wpłyną na Pjongjang. - Z pewnością miłe było jednak, że wynik głosowania to 15 do zera - zaznaczył prezydent USA.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje ograniczają m.in. dostawy ropy naftowej do tego kraju.

Projekt rezolucji przygotowały USA w reakcji na ostatnią próbę nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Północną. Pod głosowanie poddana została jednak jego złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Czytaj także: Zagrożenie dużo większe niż Korea Północna. Elon Musk przewiduje przyczynę trzeciej wojny światowej

Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

onz, donald trump, sankcje, korea płn
PAP
Czytaj także
Polecane galerie