Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama rozmawiał z Putinem o Ukrainie, Iranie i Syrii

0
Podziel się:

Tematem dyskusji prezydentów USA i Rosji były Ukraina, Iran i Syria.

Obama rozmawiał z Putinem o Ukrainie, Iranie i Syrii
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prezydent USA trzykrotnie rozmawiał dzisiaj w Pekinie z przywódcą Rosji na marginesie szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) - poinformował Biały Dom. Tematem dyskusji były Ukraina, Iran i Syria.

Wcześniej podobną informację o krótkiej rozmowie Putina i Obamy podczas przerw między obradami szczytu podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

_ - Prezydent Obama miał okazję rozmawiać z prezydentem Putinem trzy razy w ciągu dnia, łącznie przez 15-20 minut _ - powiedziała rzeczniczka doradzającej prezydentowi USA Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), Bernadette Meehan._ - Ich rozmowy dotyczyły Iranu, Syrii i Ukrainy _ - dodała.

Jak pisze agencja AP, poruszyli najtrudniejsze kwestie, które sprawiają, że stosunki na linii Moskwa-Waszyngton są najbardziej napięte od lat, w tym rosyjskie prowokacje na Ukrainie i poparcie Moskwy dla syryjskiego rządu. Dyskusje dotyczyły też zbliżającego się terminu zakończenia rozmów o programie jądrowym Iranu, podczas których USA i Rosją znajdują się w tym samym zespole negocjacyjnym.

Do pierwszego od miesięcy spotkania twarzą w twarz Obamy i Putina doszło w poniedziałek. Przywódcy spędzili razem kilka minut, czekając na wspólne zdjęcie obecnych na szczycie szefów państw i rządów. Putin i Obama ostatni raz widzieli się w czerwcu na obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Jak pisze agencja Ap w korespondencji z Pekinu, zachowanie dwóch przywódców jest potwierdzeniem tego, że ich relacje pozostają napięte. Gdy na początku szczytu wchodzili do sali w centrum konferencyjnym położonym nad jeziorem Yanqi pod Pekinem, Obama i Putin wyglądali jak pomocnicy chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Gospodarz szedł z przodu, po jednej stronie miał Putina, a po drugiej - Obamę - relacjonuje AP. - _ Piękne, prawda? _ - miał powiedzieć Putin do Obamy po angielsku, nawiązując do bogato zdobionej sali. - _ Tak _ - odparł niechętnie amerykański prezydent, unikając kontaktu wzrokowego z rosyjskim przywódcą.

Gdy trzej prezydenci doszli do stołu, Putin wyciągnął dłoń, by poklepać Obamę po plecach. Jednak ten zgrabnie odwrócił się w inną stronę, unikając kontaktu z Rosjaninem.

Na konferencji prasowej we wtorek rano w Pekinie doradca Obamy Ben Rhodes podkreślił, że USA nadal są _ poważnie zaniepokojone działaniami Rosji _ i zaznaczył, że w sprawie Ukrainy przestrzegane muszą być ustalenia z Mińska. Dodał, że jeśli Obama będzie miał możliwość spotkania się z Putinem, podkreśli _ konieczność powrócenia do tego porozumienia _.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)