Notowania

Przejdź na

Obniżenie wieku emerytalnego. Ekspert: To zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu Polski

- Jeżeli składamy taką propozycję, to trzeba od razu pokazywać źródła finansowania - przekonuje ekspert.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Let Ideas Compete/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Obniżenie wieku emerytalnego byłoby bardzo niekorzystnym ruchem z punktu widzenia długookresowego wzrostu gospodarczego naszego kraju - ocenia główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, w pierwszych miesiącach prezydentury Andrzej Duda ma przedstawić swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej; chodzi o projekt ustawy dotyczącej wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Według Łaszka obniżenie wieku emerytalnego byłoby bardzo niekorzystnym ruchem z punktu widzenia długookresowego wzrostu. - W ciągu roku, dwóch, pięciu lat, nasz budżet jest w stanie to udźwignąć. Ale w ciągu dziesięciu, dwudziestu lat te negatywne konsekwencje będą coraz większe - zaznaczył ekspert.

Podkreśla, że nie wiemy, czy miałoby dojść do całkowitego cofnięcia reformy emerytalnej, czy też powiązania obniżki wieku emerytalnego np. z minimalnym stażem pracy. - Nie wiedząc tego trudno ocenić dokładnie propozycję. Niemniej sam kierunek wycofywania się z podnoszenia wieku emerytalnego w obliczu starzenia się społeczeństwa jest zdecydowanie negatywny - konkluduje ekspert.

Łaszek odnosi się też do wysuwanego przez Andrzeja Dudę postulatu podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 8 tys. zł. Jego zdaniem takie posunięcie "istotnie uszczupli dochody sektora finansów publicznych".

- Jeżeli składamy taką propozycję, to trzeba od razu pokazywać źródła finansowania. Pamiętajmy, że Polska cały czas ma deficyt budżetowy i szerzej deficyt sektora finansów publicznych, więc nie powinniśmy zwiększać tego deficytu - przekonuje ekspert.

Zapowiadany przez Andrzeja Dudę projekt ma zakładać obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Nie wiadomo, czy te rozwiązania będą połączone z 40-letnim okresem składkowym. Nad założeniami pracują eksperci i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu.

Nad projektem dotyczącym podwyższenia kwoty wolnej do podatku również pracują eksperci. Duda w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że będzie to kwota 8 tys. złotych.

Tagi: obniżenie wieku emerytalnego, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz