Notowania

ukraina
29.10.2014 11:52

Oettinger: 50 proc. szans na szybkie rozwiązanie sporu gazowego Rosji z Ukrainą

- Rosja musi być gotowa do utrzymania tej ceny przez kilka miesięcy, także w przypadku przedłużania się zimy i niedoborów gazu.- powiedział komisarz Unii Europejskiej do spraw energii Guenther Oettinger.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Komisarz Unii Europejskiej do spraw energii Guenther Oettinger ocenił w środę na 50 proc. szanse rozwiązania sporu wokół dostaw gazu ziemnego z Rosji na Ukrainę, wskazując, iż istotne warunki porozumienia zostały spełnione.

_ - Osiągnęliśmy wiele. Musieliśmy wynegocjować uczciwą cenę gazu, teraz jest ustalona _ - powiedział Oettinger w programie _ Morgenmagazin _ niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Jak wyjaśnił, Rosja musi być gotowa do utrzymania tej ceny przez kilka miesięcy, także w przypadku przedłużania się zimy i niedoborów gazu.

_ - Ukraina jest natomiast praktycznie niewypłacalna, ale korzysta z wielomiliardowej pomocy i część otrzymanych środków powinna przeznaczyć na opłacenie dostaw gazu _ - zaznaczył unijny komisarz, który pełni rolę mediatora w rosyjsko-ukraińskich rozmowach.

Ich kolejna tura odbędzie się w środę po południu w Brukseli. Ukraina liczy na zawarcie porozumienia jeszcze przed nadejściem zimy, ale Moskwa uzależnia to od uregulowania przez stronę ukraińską płatności za wcześniejsze dostawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja chce w Warszawie rozmawiać o gazie Rosja zgodziła się na trójstronne rozmowy, dotyczące ukraińskiego kryzysu gazowego. Spotkanie przedstawicieli: Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej zaplanowano na 2 maja w Warszawie.
Gaz dla Ukrainy na zimę? Efekt rozmów Prezydent Ukrainy oświadczył, że jego kraj będzie miał zapewniony gaz, a cena wyniesie 385 dolarów.
Rosja wycofuje się z uzgodnień gazowych Rosja odrzuciła główne założenia projektu zaproponowanego przez Komisję Europejską.
Ławrow: Europa nie da rady bez gazu Rosja nie wprowadzała żadnych sankcji wobec Unii Europejskiej. Oświadczył na spotkaniu z zagranicznymi przedsiębiorcami szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Ukraina

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz