Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opinia KNF o prezydenckim projekcie frankowym tuż-tuż

6
Podziel się:

Najpóźniej do początku października Komisja Nadzoru Finansowego przedstawi swoją opinię na temat prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej zwrotu spreadów posiadaczom kredytów walutowych - wynika z pisma, jakie do Kancelarii Sejmu wysłał szef KNF Andrzej Jakubiak.

Opinia KNF o prezydenckim projekcie frankowym tuż-tuż
(Bartosz Wawryszuk)

Pismo jest jedną z opinii dołączonych do prezydenckiego projektu na stronie internetowej Sejmu.

Andrzej Jakubiak pisze, że "najpóźniej w pierwszych dniach października" KNF przedstawi opinię o projekcie, wraz ze skutkami finansowymi jego wejścia w życie dla sektora bankowego.

Na razie KNF, wynika z pisma, "podejmuje systemowe działania, mające na celu oszacowanie skutków wprowadzenia w życie projektowanej regulacji".

W sierpniu br. Kancelaria Prezydenta przyjęła i przekazała do Sejmu projekt nowej tzw. ustawy frankowej. Projekt ustawy przewiduje m.in., że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały.

Spread to różnica między kursem sprzedaży i kupna waluty, pobierany przez banki m.in. przy walutowych kredytach mieszkaniowych. Zwrot ten miałby - w świetle projektu - formę pomniejszenia kapitału pozostałego do spłaty, a w przypadku kredytów z umów wygasłych nastąpiłaby jego wypłata.

Zgodnie z projektem, klient będzie mógł w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wnioskować o zwrot spreadów. Miałyby być one zwracane do kwoty 350 tys. zł kapitału kredytu na jedną osobę.

W projekcie ustawy ocenia się, że koszty zwroty spreadów wyniosą 3,6-4 mld zł. Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego skala obciążeń banków z tego tytułu "aczkolwiek bardzo znacząca, nie powinna doprowadzić do ich zdestabilizowania".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
marcomarco
7 lat temu
Po co czekać do października jak wiadomo jaka będzie? ZBP już ją pokazał.
trendy123
7 lat temu
A ja czekam na zmianę szefa KNF - mam nadzieję, że będzie to bardziej pożyteczne
Frank
7 lat temu
Banki wg.rządzących nadal mają okradać miliony Polaków bo upadną.Czyli banki aby funkcjonować muszą okradać ludzi,nie obowiązuje ich prawo ani nie muszą respektować wyroków sądowych.Banki za złamanie prawa mają odpowiadać BEZ WZGLĘDU NA KONSEKWENCJE.Zarządy do więzienia tak jak szef Amber Gold
Aro
7 lat temu
Zlodzieje nie chce waszych spreadow i mnie nie namowicie , czekam na przewalutowanie
MIKA
7 lat temu
A KTO CZEKA NA OPINIĘ KNF ???? WIADOMO JAKA TA PSEUDO OPINIA BĘDZIE WIĘC NIECH SOBIE JĄ SAMI PRZECZYTAJĄ !!!!