Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Orlen wygrywa wieloletni spór z wicepremierem i ministrem finansów Czech

Orlen wygrywa wieloletni spór z wicepremierem i ministrem finansów Czech

Fot. DAVID TESINSKY/SIPA
Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę Agrofertu należącego do czeskiego oligarchy Andreja Babisa. Spór dotyczący prywatyzacji Unipetrolu zakończył pozytywnie dla polskiego koncernu będącego właścicielem czeskich rafinerii.

Czeski Agrofert przegrał skargę przed Sądem Najwyższym – donoszą Hospodarske Noviny. Firma należąca do Andreja Babisa, lidera partii ANO, domagała się ostatecznego rozstrzygnięcia przed Trybunałem Konstytucyjnym.

W związku z zarzucanymi nieprawidłowościami przy prywatyzacji Unipetrolu, Czesi żądali 20 mld czeskich koron odszkodowania od Polaków – podaje BiznesAlert. Trybunał Konstytucyjny stwierdził jednak, że nie tylko w postępowaniach przed sądami powszechnymi, ale również w postępowaniu arbitrażowym, czynności zostały wykonane z najwyższą starannością i zostały zachowane zasady leżące u podstaw sprawiedliwego procesu.

Akcje Unipolu czeski rząd sprzedał za 14,7 mld koron polskiemu konsorcjum PKN Orlen w 2003 roku. Razem z Agrofertem polska firma brała udział w prywatyzacji koncernu. Właśnie o kulisy tej współpracy Babis ma do Orlenu biznesowy "żal" - o czym pisaliśmy wcześniej w money.pl.

Gdy prywatyzowano Unipetrol, PKN Orlen podobno podpisał z Agrofertem Babisa nieoficjalne porozumienie. Miał mu odsprzedać część chemiczną – spółki: Kaucuk, Agrobohemia, Aliachem, Paramo i Chemopetrol – czego ostatecznie nie zrobił.

W sumie Agrofert wytoczył Orlenowi aż 4 procesy - o czym informowaliśmy. Tylko w jednym z nich przyznano rację czeskiej spółce, a Orlen miał zapłacić karę umowną 2,45 mld koron w 2009 roku.

Wicepremier Babis i jest właścicielem liczącego ponad 200 podmiotów koncernu rolno-chemicznego. Uchodzi też za polonofoba, czego dał wielokrotnie dowód w wypowiedziach publicznych. Według lokalnych mediów, to Babis stał za propozycją czeskiego rządu, by nie tylko przyblokować Orlen, ale też uszczuplić jego aktywa, m.in. odkupując rafinerię w Kralupach.

W połowie kwietnia 2015 roku Agrofert, przegrał ciągnący się lata proces z PKN Orlen. Wyrok był prawomocny, ale firma zdecydowała się na odwołanie do Sądu Najwyższego. We wrześniu 2016 roku apelacja została odrzucona.

Babis jest drugim najbogatszym Czechem, a na liście "Forbesa" zajmuje 736. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek szacuje się na 2 miliardy dolarów. Od 2014 roku jest wicepremierem oraz ministrem finansów w koalicyjnym rządzie Bohuslava Sobotki.


orlen, unipetrol, prywatyzacja unipetrolu, andrej babis, babis
Czytaj także
Polecane galerie
zaolzianin
2017-05-23 22:02
wrog POLSKI , aferzysta, korzenie w službách czerwonych...., zagarnal majetek w Czechach i nie mial nic po upadku komuny , dzis mld...swad czosnkowy.....
Polak
2017-05-23 19:08
Zaolzie i 1968 rok to Polacy im.Przez Jaruzelskiego mamy u nich gębę komunistów i świń, bo polskie wojsko weszło tam z sowietami Kotlina Kłodzka też może im się podobać, a kiedyś była ich. Czas jednak powinien zmienić stereotypy, a takie typy jak on nie powinny szczuć na siebie narodów, bo chcą zarabiać jeszcze więcej. Do trumny złota nie weźmie.
Manolo
2017-05-23 13:31
Aferzysta pokroju Kulczyka ministrem finansów ???? Gratulacje dla Czechów ...................................
Pokaż wszystkie komentarze (5)